ت
کد خبر: 132117

ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی با پشتیبانی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک

سرویس تکنولوژی

یکی از انواع میکروسکوپ‌های پروب روبشی است که از یک پروب نوک تیز در ابعاد کمتر از ۸ نانومتر که بر روی نمونه حرکت می‌کند، استفاده می‌کند. AFM علاوه بر تصویربرداری در مقیاس نانو به منظور بررسی خواص و ساختار سطحی مواد در ابعاد نانومتری نیز به کار می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، هدف از این طرح بررسی روند انجام واکنش‌ها و تهیه تصاویر از روند پیشرفت آن‌ها، مانند بررسی تأثیر یک دارو بر روی یک نمونه خاص یا بررسی روند تشکیل یک کریستال است. برای دستیابی به این هدف لازم است تا بخش الکترونیک میکروسکوپ یکپارچه شده و با تغییراتی که اعمال می‌شود امکان ثبت تصویربرداری با سرعت بالا فراهم شود.

سرعت تصویربرداری در سیستم‌های قبلی AFM حداکثر تا ۳ line/sec قابل افزایش بود که در طرح فعلی این سرعت تا ۱۰۰ line/sec قابل افزایش خواهد بود.

خواص قابل اندازه‌گیری با این دستگاه شامل مورفولوژی هندسی، توزیع چسبندگی، اصطکاک، ناخالصی سطحی، جنس نقاط مختلف سطح، کشسانی، خواص مغناطیسی، بزرگی پیوندهای شیمیایی، توزیع بارهای الکتریکی سطحی و قطبیت الکتریکی نقاط مختلف است. در عمل از این قابلیت‌ها برای بررسی ویژگی‌هایی همچون خوردگی، تمیزی، یکنواختی، زبری، چسبندگی، اصطکاک و اندازه استفاده می‌شود.

دقت بالا، عدم محدودیت در بررسی اغلب سطوح در شرایط محیطی مختلف، عدم نیاز به آماده‌سازی نمونه در اغلب موارد، سرعت بالای اندازه‌گیری، تهیه تصویر سه‌بعدی و توانایی بررسی انواع خواص سطحی موجب توجه ویژه و رو به رشد به این دستگاه در حوزه‌های مختلف تکنولوژی کاربردی اعم از الکترونیک، هوافضا، خودروسازی، علم مواد، بیولوژی، ارتباطات از راه دور، داروسازی، لوازم آرایشی،پتروشیمی و … شده است.

در حال حاضر کاربران این محصول نزدیک به ۸۰ دانشگاه و مرکز پژوهشی در داخل کشور است. قیمت محصول در مقایسه با نمونه مشابه خارجی با مشخصات مشابه، حدود ۶۰ درصد آن است.

دیدگاه شما

وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟

بازار

اونس طلا (%0.04)
1,261.20
0.50
مثقال طلا (%0.08)
4,985,000
4,000
سکه امامی (%0.03)
12,119,000
3,500
دلار (%0.59)
37,570
220
یورو (%0.43)
42,360
180
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. هدف ما گردش آزادانه و اثربخش اخبار و اطلاعات اقتصادی است، تا ازین رهگذر بتوانیم منبعی موثق برای مخاطبان‌مان فراهم آوریم.