ت
کد خبر: 133484

کمبود نیروی کار در ژاپن شرکت‌ها را به فکر استخدام ربات انداخت

سرویس تکنولوژی -

شرکت‌های ژاپنی که با مشل کمبود نیروی کار مواجه‌اند، در حال برنامه‌ریزی برای خرید ربات و دیگر تجهیزات برای جایگزینی با نیروی کار انسانی در بسیاری از فعالیت‌های خود هستند.

به نقل از رویترز، بر اساس تحقیقی که بانک مرکزی ژاپن انجام داده، شرکت‌هایی با سرمایه ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد ین قصد دارند سرمایه‌گذاری خود در سال مالی‌ای را که از آوریل شروع می‌شود، به میزان ۱۷٫۵ درصد افزایش دهند که یک رکورد محسوب می‌شود.

مشخص نیست که چه مقدار از این افزایش سرمایه صرف اتوماتیک کردن امورات این شرکت‌ها شده، اما شرکت‌های فروشنده ربات‌ها و تجهیزات اینچنینی می‌گویند، میزان سفارشات دریافتی در حال افزایش است و دولت ژاپن هم گفته مشاهده کرده که بخش بزرگ‌تری از سرمایه‌گذاری‌ها در حال اختصاص به افزایش بهره‌وری در شرکت‌هاست. درآمد بسیاری از شرکت‌های تولید ربات در ژاپن در بازه زمانی ژاویه تا مارس برای اولین بار در طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است.

سه ایچیرو اینو، مدیر میز سیاست‌گذاری صنعتی در وزارت اقتصاد ژاپن در این باره گفت: «سهم هزینه‌های سرمایه‌ای اختصاص یافته برای افزایش بهره‌وری، به دلیل کمبود نیروی کار در حال افزایش است.»

اینو افزود، دولت ژاپن پیش‌بینی کرده که میزان سرمایه‌گذاری در تجهیزات کاهش‌دهنده نیاز به استفاده از نیروی کار در سال مالی جاری افزایش یابد.

شیوه‌ای که دولت ژاپن برای مقابله با تاثیرات منفی پیری جمعیت در پیش گرفته، درس‌های مهمی برای سایر جوامع در حال پیر شدن از جمله چین و کره جنوبی خواهد داشت که در طی سال‌های آینده با مشکلی مشابه مشکل ژاپن مواجه خواهند بود.

 

دیدگاه شما

وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه و اثربخش اخبار و اطلاعات اقتصادی است و تلاش می‌کنیم منبعی موثق برای مخاطبان‌مان فراهم کنیم.