ت
کد خبر: 134045

استاد اقتصاد دانشگاه ایلینوی آمریکا:

هشدار درباره آثار تورمی شعارهای پوپولیستی

سرویس اقتصاد کلان -

استاد اقتصاد دانشگاه ایلینوی با ‏هشدار درباره آثار تورمی شعارهای عوام‌فریبانه برخی ‏نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، سیاست اقتصادی ‏دولت را برنامه‌ریزی صبورانه و بلندمدت ‏برای ثبات اقتصاد، افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال توصیف کرد و گفت دولت یازدهم حاضر شد ‏موقعیت سیاسی خود را فدا کرده ولی از شعارهای عوام‌‏پسند و زودگذر اقتصادی پرهیز کند تا روند بهبود ‏اقتصاد کشور ضربه نخورد.‏

هادی صالحی اصفهانی استاد اقتصاد دانشگاه ایلینوی ‏در «اربانا-شمپین» ‏مهار تورم، ایجاد ثبات اقتصادی، افزایش صادرات ‏نفتی و افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران را دستاوردهای ‏مهم اقتصادی دولت یازدهم دانست و درباره به بار ‏نشستن سیاست‌های اقتصادی دولت و در نتیجه افزایش ‏نرخ اشتغال ابراز خوشبینی کرد.

دکتر صالحی اصفهانی با انتقاد از شعارهای ‏عوام‌فریبانه به مانند پرداخت ۲۵۰ هزار تومان یارانه ‏یا ایجاد پنج میلیون شغل تصریح کرد: دولت یازدهم ‏تلاش نکرد با اقدامات تحریکی، شغل موقتی و غیر ‏مولد در بازار به وجود آورد؛ بلکه با احتیاط عمل می‌کند تا در درازمدت برای سرمایه‌گذاری در کشور ‏ثبات اقتصادی ایجاد شده و در نتیجه شغل مولد به ‏وجود آید. دولت آقای روحانی نشان داده است که حتی ‏به قیمت پرداخت هزینه سیاسی، تورم را کنترل کرده ‏تا اقتصاد بی‌ثبات نشود. آنها به مانند طرح بنگاه‌های ‏اقتصادی زودبازده، دست به ایجاد محرک نزدند که ‏سریع یک سری شغل غیر مولد به وجود آورند و ‏بگویند که ما موفق شدیم آمار بیکاری را پایین بیاوریم.

استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه ایلینوی تاکید کرد: در ‏عوض سر دادن شعارهای پوپولیستی، دولت یازدهم با ‏حوصله عمل کرده است. کارهایی که این دولت به وجود ‏آورده است در زمینه‌های مولد به مانند فن‌آوری بوده ‏است، تا به این ترتیب آرام‌آرام اقتصاد ایران را به ‏سمت ثبات و ایجاد کارهای مولد پیش ببرد.

وی افزود: این روند البته زمان‌بر خواهد بود، ولی می‌‏توان گفت اگر این سیاست‌ها، یکی دو سال آینده ادامه ‏پیدا کند، شاهد این خواهیم بود که اشتغال با سرعت ‏بیشتری افزایش پیدا کند. به خصوص که ثبات در اقتصاد ‏کشور ایجاد شده و این اطمینان به وجود آمده است که ‏دولت اهل دست زدن به کارهای موقتی و حرکت‌های ‏کوتاه‌مدت نخواهد زد، و نگاه بلندمدت دارد.‏

برخی نامزدها الفبای اقتصاد را نمی‌دانند

از ‏‎دکتر صالحی اصفهانی پرسیده شد که ‏‎برخی از ‏نامزدهای انتخابات ایران شعار می‌دهند که می‌توانند ‏درآمدها را در ۴ سال دو و نیم برابر کرده و ۲۵۰ ‏هزار ‏تومان هم یارانه بدهند. آیا برای اقتصاد ایران ‏شدنی است؟

وی پاسخ داد: دو نیم برابر کردن درآمد ملی، باور ‏نکردنی است. اینکه بخواهیم در چهار سال درآمد را ‏این قدر افزایش دهیم، یعنی هر سال باید ۲۶ درصد درآمد ‏را بالا ببریم. یعنی یک تورم بالا ایجاد ‏کنیم، و درآمد هم اسمی بالا می‌رود. در ونزوئلا درآمد ‏هر سال ۸ برابر یا ۹ برابر بالا می‌رود، چون تورم ‏‏۸۰۰ درصد، ۹۰۰ درصد است و هزینه‌ها شدیدا بالا ‏رفته است. پنج سال پیش هم در ایران درآمد مردم ظرف ‏یک سال، ۵۰ درصد بالا رفت. این به معنای بهتر شدن ‏زندگی آنها نبود، بلکه هزینه‌هایشان افزایش پیدا کرد.

وی تصریح کرد: اگر منظور از افزایش درآمد، واقعی ‏باشد، افزایش ۱۰ درصد در فاصله چهار یا پنج سال، ‏در دنیا رکورد محسوب می‌شود. برای همین هم می‌‏گویم این حرف‌ها عوام‌گرایانه است، چرا که الفبای ‏اقتصاد را در نظر نگرفته و من بعید می‌دانم مردم ‏دیگر خریدار این حرف‌ها باشند.‏

این اقتصاددان از نامزدهایی که شعارهایی به مانند ۲۵۰ ‏هزارتومان یارانه می‌دهند، پرسید: منبع درآمد افزایش ‏یارانه‌ها از کجاست؟ مالیات؟ این کاری بوده که خیلی‌‏ها به دنبال آن بوده‌اند. اما با توجه به نظام مالیاتی ما، ‏انجام آن کاری بسیار دشوار است.

وی افزود: حالا فرض کنید حتی منبع این پول برای ‏افزایش یارانه هم موجود باشد. کشور ما در این مرحله ‏احتیاج به بهبود و گسترش زیرساخت‌ها دارد. با ‏سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها می‌توان کار ایجاد ‏کرد. به جای اینکه کمک نقدی بکنیم، با ایجاد کار مولد ‏و خلاق برای مردم، می‌توانیم وضع بهتری برای مردم به وجود آوریم. آن نامزدی که درباره افزایش ‏یارانه حرف می‌زند، یا نمی‌داند چگونه این منابع را ‏باید مصرف کرد یا اینکه هدفش کسب رای است. یعنی ‏حرف پوپولیستی که با خرج پول، رای جمع کنیم.

دکتر صالحی اصفهانی تاکید کرد: بهترین کار برای ‏مردم، ایجاد شغل مولد و زمینه‌ازی برای سرمایه‌‏گذاری توسط بخش خصوصی است. این کار، به افزایش ‏تقاضا برای نیروی کارگر خواهد انجامید و بیکاری ‏کاهش پیدا خواهد کرد.

استاد اقتصاد دانشگاه ایلینوی در «اربانا-شمپین» درباره ‏تاثیر نتیجه انتخابات بر آینده اقتصاد کشور گفت: اگر ‏مردم به این نگاه پوپولیستی رای بدهند، پیام بدی به ‏سرمایه‌گذاران خواهد داد. اما اگر رای به ادامه سیاست ‏دولت باشد که به دنبال ایجاد شغل مولد است، سرمایه‌‏گذاران امیدوارتر می‌شوند که یک بلوغ سیاسی و ‏اجتماعی در کشور ایجاد شده است و مردم دیگر به ‏دنبال شعارهایی که مثلا می‌گویند ۲۵۰ هزار تومان ‏یارانه می‌دهیم، نمی‌روند. این موضوع پیامش برای ‏سرمایه‌گذاران این است که مردم به دنبال کار مولد ‏هستند نه طرح‌های گذرا و موقتی.‏

برجام دستاورد بسیار مهمی بود

استاد اقتصاد دانشگاه ایلینوی در «اربانا-شمپین» ‏دستاوردهای تیم اقتصادی دولت روحانی را ستود و ‏گفت: کاهش تورم و ایجاد ثبات اقتصادی، دستاورد ‏بسیار بزرگی بوده است. این کار زمانبری است که باید ‏ادامه یابد. به خاطر دارید که در سال ۱۳۹۲ ما رکود ‏تورمی شدیدی داشتیم که حل آن واقعا آسان نبود.

دکتر صالحی اصفهانی تصریح کرد: اصلاحاتی که در ‏نظام مالیاتی و بانکی هم انجام شده است، مهم است. هر ‏چند درباره سرعت آن بحث وجود دارد، ولی کار جلو ‏رفته است.

وی افزود: همینطور قیمت ارز نسبتا به خوبی تثبیت ‏شده است. البته هدف، تثبیت نرخ ارز نیست. بلکه هدف ‏تشویق صادرکنندگان و تعادل میان صادرات و واردات ‏است که به نظر می‌رسد که الان تثبیت نرخ ارز به ‏گونه‌ای است که هم جلوی تورم گرفته شده و هم تشویق‌کننده صادرکنندگان است.

این استاد اقتصاد سیاسی، تاثیر برجام را بر اقتصاد ‏کشور مهم دانست و گفت: برجام دستاورد بسیار مهمی ‏بوده است که توانسته با افزایش صادرات نفت و کاهش ‏تنش‌ها به خصوص با اروپا، ثبات را به اقتصاد کشور ‏بازگرداند. این وضعیت، زمینه بهره‌برداری اقتصادی ‏از برجام را فراهم کرده است. درست است که هنوز ‏آثار برجام بر روی زندگی مردم کاملا ملموس نیست، ‏ولی شرایط را برای استفاده از آن در زمینه اقتصادی و ‏سرمایه‌گذاری فراهم کرده است که می‌تواند به ایجاد ‏شغل کمک کند. ‏

به نتیجه سیاست‌های دولت خوشبینم

این اقتصاددان درباره مساله بیکاری در کشور و دلایل ‏آن گفت: اقتصاد ایران از رکود خارج شده است، اما ‏بازار هنوز اینقدر شغل ایجاد نکرده که بتواند جوابگوی ‏ورود سریع نیروی جویای کار کشور باشد. این مشکل ‏بر می‌گردد به سال‌ها پیش که وضع بازار کار خوب ‏نبود و بسیاری از جوانان رفتند سراغ درس خواندن تا ‏ورودشان را به بازار کار به عقب اندازند. این دوران ‏درس خواندن تمام شده و خیلی از این جوان‌ها الان ‏وارد بازار کار شده‌اند که باعث افزایش نرخ بیکاری ‏شده است.

وی اظهار کرد: دلیل اینکه شغل ایجاد نشده به این بر ‏می‌گردد که درآمد نفت که افزایش یافته است، دولت ‏مراقب بوده که مخارجش را به شکلی بالا نبرد که کار ‏ایجاد کرده و از طرف دیگر تورم را افزایش دهد. به ‏این معنا، دولت خیلی با احتیاط عمل کرده است. اگر ‏دولت بخواهد به قیمت افزایش تورم، کار ایجاد کند ، ‏اقتصاد کشور بار دیگر دچار بی‌ثباتی می‌شود.

دکتر صالحی اصفهانی تاکید کرد: دولت آقای روحانی ‏نشان داده است که حتی به قیمت پرداخت هزینه سیاسی، ‏تورم را کنترل کرده تا اقتصاد بی‌ثبات نشود. آنها به ‏مانند طرح بنگاه‌های اقتصادی زودبازده، دست به ایجاد ‏محرک نزدند که سریع یک سری شغل غیر مولد به ‏وجود آورند و بگویند که ما موفق شدیم آمار بیکاری را ‏پایین بیاوریم.

وی افزود: اینکه تلاش نکردند با اقدامات تحریکی، کار ‏موقتی در بازار به وجود آورده و اینکه با احتیاط عمل ‏می کنند تا در درازمدت برای سرمایه‌گذاری ثبات ‏ایجاد کنند، خوشبین‌کننده است. ‏

منبع: ایرنا

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.