ت
کد خبر: 132504

رئیس گمرک در برنامه تهران ۲۰:

گمرک‌الکترونیک، باعث افزایش درآمدهای گمرکی و کاهش قاچاق در کشور شد

سرویس اقتصاد کلان -

حساسیت و اهمیت صادرات کالا و خدمات برای کشور موجب شده است تا ابزارها و عوامل موثر در آن را شناسایی و در جهت توسعه صادرات تلاش کنیم. خدمات گمرکی از عوامل موثر در توسعه صادرات و واردات کالا و خدمات می باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دکتر کرباسیان در برنامه تهران ۲۰، گزارشی از عملکرد گمرکی دولت یازدهم ارایه کرد. وی کاهش قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد به ۱۲ میلیارد دلار در سال را، نتیجه فعالیت‌های  ۳ ساله گذشته خود در گمرک دانست. دکتر کرباسیان در ادامه گفت: دلیل این کاهش در میزان قاچاق کشور این است که اطلاعات تمامی محموله‌های ترخیص شده از گمرک جهت کنترل گلوگاه‌ها در اختیار نیروی‌انتظامی قرار می‌گیرد.

همچنین ایشان با حمایت از الکترونیکی شدن امور‌گمرکی، افزایش درآمدهای گمرکی و کشفیات کالای قاچاق را دو دستاورد مهم گمرک الکترونیک دانست.

گفتنی است سامانه الکترونیکی گمرک، با هدف افزایش سرعت و کاهش هزینه تجارت خارجی رسمی و افزایش شفافیت و دقت در انجام تشریفات گمرکی به اجرا درآمد. کاهش زمان ترخیص واردات از ۲۶ روز به ۴ روز و کاهش زمان ترخیص صادرات از ۷ روز به ۱ روز نیز از جمله اقدامات مهم گمرک الکترونیک است. براساس گزارش‌های اعلام‌شده، با محاسبه‌ بررسی میزان واردات در سال گذشته و نیز میانگین زمان ترخیص‌ کالا می‌توان محاسبه نمود که با اجرای سامانه‌ جامع گمرکی، شاهد صرفه‌جویی معادل ۳۳ هزار میلیارد تومان، در چرخه تجارت کشور هستیم.

دیدگاه شما

وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه و اثربخش اخبار و اطلاعات اقتصادی است و تلاش می‌کنیم منبعی موثق برای مخاطبان‌مان فراهم کنیم.