معاملات گواهی سپرده زعفران با هدف توسعه ابزارهای جدید مالی برای حمایت از تولیدکنندگان و تسهیل روند معاملات، برای نخستین بار از فردا(یکشنبه) در بورس کالای ایران آغاز می شود. بازار معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس ‌کالای ایران در حالی از فردا(یکشنبه) به‌طور رسمی در مشهد افتتاح می‌شود که فعالیت این بازار جدید با

معاملات گواهی سپرده زعفران با هدف توسعه ابزارهای جدید مالی برای حمایت از تولیدکنندگان و تسهیل روند معاملات، برای نخستین بار از فردا(یکشنبه) در بورس کالای ایران آغاز می شود.

بازار معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس ‌کالای ایران در حالی از فردا(یکشنبه) به‌طور رسمی در مشهد افتتاح می‌شود که فعالیت این بازار جدید با عرضه زعفران پذیرفته شده در انبار اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان خراسان رضوی در قالب اوراق گواهی سپرده کالایی به‌طور رسمی آغاز خواهد شد.

بر اساس این گزارش؛ بازار زعفران ایران تاکنون مبتنی بر خرده‌فروشی بوده است که همین موضوع سالهاست عرضه و معامله زعفران ایرانی را در بازارهای جهانی با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است. از این رو تجار ایرانی به‌دلیل یکپارچه نبودن محصولات قابل عرضه و صادرات فله‌ای زعفران، نتوانسته‌اند جایگاه خود را در بازار جهانی این محصول تثبیت کنند. از سوی دیگر تجربه سایر کشورها، نشان‌دهنده اهمیت بورس‌های کالا در این مسیر است؛ چرا که عرضه زعفران در بورس‌کالا می‌تواند بازار عرضه این محصول را برای تجار ایرانی نظام‌مند کرده و ایران را به مرجع تعیین قیمت زعفران در بازارهای جهانی مبدل کند.

همچنین به باور کارشناسان، با تاسیس بازار معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران موسوم به بورس زعفران، نقدشوندگی این محصول برای کشاورزان افزایش می‌یابد و تولیدکنندگان زعفران می‌توانند با ارائه محصول خود به انبارهای استاندارد و مورد تایید بورس‌کالا و دریافت قبض انبار یا گواهی سپرده کالا، ضمن عرضه محصول خود در بازار سرمایه، از این قبض یا گواهی به‌عنوان پشتوانه دریافت تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استفاده کنند.

گفتنی است؛ بورس‌کالای ایران به اتکای مفاد ماده ۳۳قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی، عرضه اوراق گواهی سپرده زعفران، پذیرفته شده در انبارهای استاندارد و مورد تایید بورس‌کالا را در دستور کار خود قرار داده است. همچنین پیش از این و در طول سال‌جاری، ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی به عرضه و معامله گندم، جو و ذرت تولیدی کشاورزان ایرانی در بازار سرمایه منجر شده بود.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.