ت
کد خبر: 128835

مجسمه شیر سنگی در میدان حسن‌آباد نصب می‌شود

سرویس وبگردی -

شهردار منطقه ۱۱ تهران از نصب مجسمه «برد شیر» اهدایی قوم بختیاری به خانواده شهدای آتش‌نشان شهر تهران؛ در میدان حسن‌آباد، مقابل نخستین ایستگاه آتش‌نشانی شهر تهران در هفته آینده خبر داد. به گزارش تجارت نیوز، نصراله آبادیان ضمن اعلام این خبر به پیشینه فرهنگی مجسمه «برد شیر» یا همان شیر سنگی در بین قوم

شهردار منطقه ۱۱ تهران از نصب مجسمه «برد شیر» اهدایی قوم بختیاری به خانواده شهدای آتش‌نشان شهر تهران؛ در میدان حسن‌آباد، مقابل نخستین ایستگاه آتش‌نشانی شهر تهران در هفته آینده خبر داد.
به گزارش تجارت نیوز، نصراله آبادیان ضمن اعلام این خبر به پیشینه فرهنگی مجسمه «برد شیر» یا همان شیر سنگی در بین قوم بختیاری اشاره کرد و گفت: این «بردشیر» نمایه‌ای انتزاعی از شیر و نماد شجاعت، مردانگی، جوانمردی، فداکاری و از خودگذشتگی در فرهنگ بختیاری است و برجسته‌ترین نماد هویتی بختیاری‌هاست که بار تاریخ پرعظمت این قوم را بر دوش می‌کشد.
شهردار منطقه ۱۱ افزود: شیر سنگی هفته آینده طی مراسمی با حضور خانواده شهدای آتش‌نشان و جمعی از مسئولین در میدان حسن‌آباد مقابل نخستین ایستگاه آتش‌نشانی شهر تهران در کنار مجسمه آتش‌نشان‌ها نصب خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: هم‌اکنون مجسمه برد شیر در ایستگاه آتش‌نشانی حسن‌آباد است و اداره زیباسازی منطقه در حال ساخت سکویی برای مجسمه است.
بر اساس این گزارش سنگ خام این مجسمه از معادن زاگرس بختیاری (نزدیک مسجدسلیمان) استخراج و در شهرکرد توسط هنرمند «علی نوذری» یکی از تندیس‌سازان بختیاری ساخته و پرداخته شده است. ارتفاع این تندیس شیرانه ۱/۰۵، طول آن ۱/۹۰ متر، عرض گُرده شیر ۵۰ سانتیمتر و وزن آن حدود ۳ تن است.
این اقدام با همکاری مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، انجمن فرهنگی بختیاری‌های مقیم تهران و شهرداری منطقه ۱۱ انجام و روز یکشنبه سوم اردیبهشت مجسمه شیر سنگی در میدان حسن‌آباد نصب خواهد شد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.