رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اهمیت اجرای پروژه سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) برای بهبود ژنتیکی ماهی قزل آلای رنگین کمان در ایران، گفت: با اجرای این پروژه تولید و کیفیت پرورش این ماهی در ایران بسیار ارتقا می یابد. به گزارش خبرنگار تجارت نیوز «حسن صالحی» در مراسم آغاز بکار

 رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اهمیت اجرای پروژه سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) برای بهبود ژنتیکی ماهی قزل آلای رنگین کمان در ایران، گفت: با اجرای این پروژه تولید و کیفیت پرورش این ماهی در ایران بسیار ارتقا می یابد.
به گزارش خبرنگار تجارت نیوز «حسن صالحی» در مراسم آغاز بکار کارگاه آموزشی فائو برای بهبود ژنتیکی قزل آلای رنگین کمان در ایران افزود: اصلاح نژاد این ماهی به توسعه پایدار پرورش ماهی قزل آلا در ایران بسیار کمک خواهد کرد.
وی با بیان این که اصلاح نژاد ماهی قزل آلای رنگین کمان در تامین امنیت غذایی، اشتغالزایی و مدیریت منابع آبی کشور نقش مهمی ایفا می کند، اظهار داشت: با اجرایی شدن این پروژه مهم در ایران، واردات تخم چشم زده کاهش و با بیماری های این ماهی در مزارع پرورش ماهی قزل آلا به منظور حفظ محیط زیست و منابع طبیعی مبارزه خواهد شد.
صالحی افزود: مراکز پرورش ماهی قزل آلا در کشور سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تخم چشم زده قزل آلا نیاز دارند که با انتقال داشن فنی تولید این نهاده ، در برنامه ششم توسعه به خود کفایی می رسیم.
وی گفت : سازمان فائو برای اجرای پروژه اصلاح و بهبود ژنتیک ماهی قزل آلا در ایران ۳۳۰ هزار دلار اعتبار اختصاص داده است.
صالحی افزود : ۷۰ درصد نیاز مراکز پرورش ماهی قزل آلا به تخم چشم زده از واردات تامین می شد که با اجرای طرح اصلاح و بهبود ژنتیک دانش تولید تخم چشم زده قزل آلا به ایران منتقل خواهد شد.
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: مدت اجرای پروژه بهبود ژنتیکی قزل آلای رنگین کمان در ایران دو سال تعیین شده است.
«سرج ناکوزی» نماینده فائو در ایران نیز در این مراسم گفت: در سال ۲۰۳۰ جمعیت جهان به ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر افزایش می یابد و و تامین پروتئین و امنیت غذایی مردم جهان اهمیت زیادی برای فائو دارد.
وی با بیان این که رشد شهرنشینی و جمعیت در عرضه و تقاضای مواد غذایی در بین کشورهای جهان فرایندهای جدید را به وجود آورده است، گفت: نقش اقیانوس ها و آب ها در تامین پروتئین و مواد غذایی جمعیت جهان بسیار افزایش یافته و در این راستا توسعه آبزی پروری در کشورها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
ناکوزی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای منابع طبیعی بسیار خوبی است و با حفظ محیط زیست، پرورش ماهیان قزل آلای رنگین کمان آن را به عنوان یک منبع غذایی مفید برای مردم بسیار با اهمیت کرده است.
وی گفت: با کمبود منابع طبیعی به خصوص آب باید به ارتقا بهره وری در پرورش ماهی قزل آلا توجه شود تا با توسعه پایدار این بخش ضمن افزایش اشتغالزایی، امنیت غذایی پایدار نیز در ایران فراهم شود.
وی افزود: فائو در نظر دارد در این پروژه ظرفیت های علمی و فنی ایران را برای بهبود ژنتیک ماهی قزل آلا افزایش دهد تا سطح تولید و عرضه این آبزی در ایران تقویت شود.
نماینده فائو، ایران را بزرگترین تولیدکننده محصولات شیلاتی در منطقه دانست و گفت: ایران در زمینه تولید و پرورش ماهیان در آب های داخلی در منطقه و جهان پیشرو است و فائو نیز با علم به این موضوع درصدد اجرای طرح های توسعه ای پرورش در آب های داخلی و دریایی ایران است.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.