رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران گفت: ضایعات در صنعت خوراک دام و طیور در سال گذشته به حدود ۹۸۰ میلیارد تومان رسید. مجید موافق قدیری به تولید خوراک دام در کشور اشاره کرد و گفت: نهاده‌های دامی مانند ذرت و کنجاله سویا به دلیل شیوه‌های نادرست تغذیه و پرورش طیور تنها ۷۰

رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران گفت: ضایعات در صنعت خوراک دام و طیور در سال گذشته به حدود ۹۸۰ میلیارد تومان رسید.
مجید موافق قدیری به تولید خوراک دام در کشور اشاره کرد و گفت: نهاده‌های دامی مانند ذرت و کنجاله سویا به دلیل شیوه‌های نادرست تغذیه و پرورش طیور تنها ۷۰ درصد بازده دارند و متاسفانه علی‌رغم سابقه صنعتی شدن پرورش طیور همچنان طول دوره پرورش در ایران طولانی است که همین موضوع سبب می‌شود و هزینه نگهداری مرغ و قیمت محصولات پروتئینی وابسته به آن افزایش یابد.

وی اضافه کرد: طی برنامه ششم توسعه بنا است تا صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان را به یک میلیون تن افزایش دهیم که ارزش آن حدود ۶۰۰ میلیون دلار است و قابلیت صادرات به ۲۰ کشور را داریم.

موافق قدیری این را هم گفت: حجم صادرات خوراک دام ایرانی از ابتدای سال ۹۵ نسبت به ۵ سال اخیر ۱۱۳ درصد افزایش داشته و کشورهایی همچون امارات، اسپانیا، عمان، ترکیه، قطر، کویت و شمال ایران عمده مشتریان خوراک دام ایران بوده‌اند.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران بازده پایین مرغداری‌ها به دلیل نوع تغذیه دام را یکی از چالش‌های بزرگ در این حوزه عنوان کرد و افزود: میزان بهره‌وری در مرغداری‌ها بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است و با آنکه تولید گوشت مرغ نسبت به اول انقلاب ۱۲ برابر و تخم‌مرغ ۷ برابر شده است، اما بیش از ۷۰ درصد هزینه‌های پرورش هر واحد تولیدی مرغ و تخم‌مرغ را خوراک دام تشکیل می‌دهد.

به گفته رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران در همین راستا پیشنهاد شده تا رشته دانشگاهی فناوری ساخت خوراک دام برای کاهش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی و در کنار آن کیفیت خوراک افزایش یابد.

به گزارش فارس،وی تصریح کرد: متاسفانه بیش از ۶۰درصد خوراک دام در واحدهای غیراستاندارد تولید می‌شود که این مسئله علاوه بر کاهش بهره‌وری در نهایت سبب افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی می‌شود.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.