فرو ۰۳ پنج شنبه

۱۱۵ هزار تن پرتقال یخ زده مازندران امحاء شد

۱۱۵ هزار تن پرتقال یخ زده مازندران امحاء شد
تجارت نیوز :

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران از امحا ۱۱۵ هزار تن پرتقال یخ زده در این استان خبر داد.
به گزارش تجارت نیوز،دلاور حیدرپور در گفتگو با با رادیو ایران با بیان اینکه سرمازدگی ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت به باغات این استان وارد کرد،گفت:به دلیل خسارت وارد شده،و به موجب تصمیم دولت،از میزان پرتقال های یخ زده باغات آمار برداری شد و طبق تصمیم دولت به ازای هر کیلو از آن،۳۵۰ تومان در قالب کمک بلاعوض به باغداران پرداخت می شود.
وی افزود: تا پایان روز ۲۱ دی ماه سال جاری،۱۱۵ هزار تن پرتقال یخ زده از چرخه مصرف انسانی خارج و امحا شده است.
حیدر پور با اشاره به دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر خرید تضمینی پرتقال از باغداران پس از بروز سرمازدگی در باغات شمال اظهار داشت:از ۱۵ آذرماه سال جاری،خرید تضمینی پرتقال از باغات شمال آغاز شد که بر این اساس،تا پایان ۲۱ دی ماه سال جاری،۷ هزار تن پرتقال درجه یک،دو و سه از باغداران خریداری شده است.
وی ادامه داد: پرتقال های درجه یک و دو برای مصرف در بازار و تازه خوری به سردخانه انتقال یافته و پرتقال های درجه سه برای آبگیری به کارخانجات آبمیوه و کنسانتره عرضه می شود.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران،بخشی از محصولات سرمازده باغات شما،مربوز به میوه کیوی است که از آنجایی که کیوی مشمول خرید تضمینی قرار نمی گیرد،مقدار ۱۲ هزار تن از این میوه جمع آوری شد و رای بازسازی داربست های تخریب شده باغات کیوی بر اثر سرمازدگی و نیز کیوی های جمع آوری شده ،به باغداران خسارت از سوی بیمه پرداخت می شود.

بدون دیدگاه