نبود شناخت داخلی از جایگاه معدن در اقتصاد جهانی باعث ابهامات زیادی در الگوی توسعه صنعت معدن کشور شده و موانع قانونی و حقوقی فراوانی را ایجاد کرده که تنها نتیجه آن به حاشیه راندن معادن در رقابت با دیگر رقبای خارجی شده است. محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران درباره آینده معادن ایران در

نبود شناخت داخلی از جایگاه معدن در اقتصاد جهانی باعث ابهامات زیادی در الگوی توسعه صنعت معدن کشور شده و موانع قانونی و حقوقی فراوانی را ایجاد کرده که تنها نتیجه آن به حاشیه راندن معادن در رقابت با دیگر رقبای خارجی شده است.
محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران درباره آینده معادن ایران در سال جاری گفت:‌ پس از برجام، ورود به بازار خارجی برای عرضه برخی تولیدات بخش معدن، خصوصا فلزات با رشد اقتصادی قابل توجهی روبه رو شد.
وی ادامه داد:‌ در مقایسه آمار تولید ۶ ماهه دوم سال ۹۵ نسبت به سال گذشته آن،‌ سنگ مس ۳۱میلیون و ۷۰۹هزار و ۲۲۸تن و با رشد ۲۳٫۷۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و سنگ‌آهن با ۲۷ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۸۴ تن با رشد ۴۸٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و زغال‌سنگ با یک‌میلیون و ۲۹۰هزار تن و ۲٫۸درصد رشد نسبت به مدت سال قبل همراه شد.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: مقدار صادرات در بخش معدن طی ۶ ماهه سال ۹۵، ۱۲۳هزار و ۲۵۱هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۴٫۷ درصد رشد داشته و از نظر ارزشی نیز این حجم صادرات دارای ارزش ۵۸۲٫۱ میلیون دلار بوده که با رشد ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده اما در باره وضعیت معدن و صنایع معدنی در همین مدت باید گفت که وضعیت بخش معدن در مقایسه با دیگر صنایع نسبتاً مناسب و رو به رشد است.
وی درباره نیازهای این صنعت نیز اضافه کرد: درک جایگاه اقتصاد معدن از سوی سیاست گذار،‌ میتواند مسیر توسعه،‌ رشد پایدار،‌ اشتغالزایی،‌ صادرات و جلوگیری از خام فروشی را در بر داشته باشد بنابراین اولویت پیشرفت این بخش در گرو تکمیل زیرساخت هایی نظیر راه،‌ حمل و نقل،‌ حمایت بانکی و … است.
بهرامن با انتقاد از وضعیت فعلی معادن کشور خاطر نشان کرد: نبود شناخت داخلی از جایگاه معدن در اقتصاد جهانی باعث ابهامات زیادی در الگوی توسعه صنعت معدن کشور شده و موانع قانونی و حقوقی فراوانی را ایجاد کرده که تنها نتیجه آن به حاشیه راندن معادن در رقابت با دیگر رقبای خارجی است.
به گزارش آنا،عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: ارزش معادن ایران خارج از تصور است اما اکنون ارزش ذخایر معدنی حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد شده اما پس از اکتشافاتی که در بخش های طلا،‌ زغال سنگ،‌ آلومینیوم و حتی فولاد شده است،‌ احتمالا این رقم به میزان ۲ برابر یعنی ۱۴۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.