ت
کد خبر: 127285

ظرفیت تامین خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد

وزیر نفت درجریان بازدید ازشرکت های پتروشیمی منطقه عسلویه با ابرازرضایت از توسعه این صنعت، افزایش خوراک را گامی بلند برای رشد تولید محصولات متنوع پتروشیمی دراین منطقه برشمرد. به گزارش نیپنا، وزیر نفت درجریان بازدید های خود ازطرح ها و مجتمع های پتروشیمی در منطقه عسلویه ضمن ارزیابی مثبت از روند پیشرفت طرح های

وزیر نفت درجریان بازدید ازشرکت های پتروشیمی منطقه عسلویه با ابرازرضایت از توسعه این صنعت، افزایش خوراک را گامی بلند برای رشد تولید محصولات متنوع پتروشیمی دراین منطقه برشمرد.
به گزارش نیپنا، وزیر نفت درجریان بازدید های خود ازطرح ها و مجتمع های پتروشیمی در منطقه عسلویه ضمن ارزیابی مثبت از روند پیشرفت طرح های این صنعت دردولت یازدهم، اظهار کرد: با افتتاح ۶ فاز دیگر از فازهای پارس جنوبی و افزودن بیش از ۱۵۰ میلیون مترمکعب به مجموع تولید گاز شیرین از میدان گازی پارس جنوبی به همراه میعانات گازی و اتان، میزان تولید گاز ایران از این میدان گازی از کشور قطر پیشی خواهد گرفت و این فضا موجب می شود تا فعالیت مجتمع های پتروشیمی رونق بیشتری باید.
وی با بیان این که اتان تولید شده در این فازها خوراک واحدهای پتروشیمی خواهد شد، تصریح کرد: در کنار تولید اتان از این فازها، عملیات اجرایی استحصال اتان از خروجی فاز ۱۲ پارس جنوبی توسط یک سرمایه گذار غیردولتی در دستور کار قرار گرفته است ، این طرح ۳۰ درصد پیشرفت داشته و برنامه بر این است که در سال آینده افتتاح شود.
وزیرنفت ادامه داد: با اجرای این طرح، چهار واحد پتروشیمی احداث می شود به طوری که یک واحد الفینی به میزان یک میلیون تن، اتان را تبدیل به اتلین می کند و سه واحد اچ دی پی یی، ال دی پی یی و ام یی جی نیز با سرمایه گذاری ٣ میلیارد دلار به زودی افتتاح خواهد شد.
زنگنه همچنین درباره طرح های در دست بهره برداری پتروشیمی گفت: فاز دوم پتروشیمی کاویان با ظرفیت یک میلیون تن به بهره برداری رسیده است، همچنین فاز ۳ پتروشیمی پردیس نیز در آخرین مراحل راه اندازی است تا ۱٫۷ میلیون تن اوره و آمونیاک به تولید برسد و افزون بر موارد یاد شده ، پتروشیمی های مروارید و انتخاب نیز در دست بهره برداری است.
وی ادامه داد: تولید ۲۰۰ هزار تن پلی استایرن از پتروشیمی انتخاب از دیگر طرح هایی است که به سرانجام رسیده و آماده بهره برداری است همچنین از پتروشیمی بوشهر که مجموعه ای از واحدهای به هم پیوسته ای است نیز بازدید صورت گرفت که این واحد نیز جز برنامه های آتی برای افتتاح است.
وزیر نفت درباره پتروشیمی دماوند نیز اعلام کرد: این پتروشیمی به دلیل خصوصی سازی دو سال با مشکل مواجه شده بود که خوشبختانه این مشکل نیز مرتفع شد و اواخر سال گذشته مجتمع به شرکت هایی که در فاز دوم پتروشیمی حضور دارند واگذار شد.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.