معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون صادرات گاز به کشورهای همسایه یکی از برنامه های اولویت دار ایران است، گفت: ایران آماده از سرگیری مذاکرات فروش گاز به کویت و سایر کشورهای عربی است. امیرحسین زمانی نیا درباره سیاست و مواضع ایران به منظور صادرات گاز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، گفت: صادرات

معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون صادرات گاز به کشورهای همسایه یکی از برنامه های اولویت دار ایران است، گفت: ایران آماده از سرگیری مذاکرات فروش گاز به کویت و سایر کشورهای عربی است.

امیرحسین زمانی نیا درباره سیاست و مواضع ایران به منظور صادرات گاز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، گفت: صادرات گاز طبیعی به کشورهای همسایه یکی از برنامه های اولویت دار ایران است.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با اعلام اینکه صادرات گاز به کشورهای همسایه، هند و چین حتی از اولویت بالاتری نسبت به انتقال و صادرات گاز به کشورهای اروپایی برخوردار است، تصریح کرد: با توجه به افزایش ظرفیت تولید گاز امکان صادرات بخشی از گاز تولیدی به کشورهای متقاضی وجود دارد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص از سرگیری مذاکرات صادرات گاز ایران به کویت هم توضیح داد: ایران آماده از سرگیری گفتگوها با کویت بوده و باید شرایط گفتگوهای دو جانبه در حوزه صادرات گاز فراهم شود.

از سال گذشته مذاکرات صادرات گاز طبیعی ایران به برخی از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس همچون کویت و امارات متحده عربی متوقف شده است.

حسن روحانی صبح امروز چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه به دعوت رسمی «سلطان قابوس» پادشاه عمان به مسقط و بعداز ظهر چهارشنبه به دعوت رسمی امیر کویت مسقط را به مقصد کویت ترک خواهد کرد.

از سوی دیگر ایران برای صادرات سالانه دست کم ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به عمان مذاکراتی را با این کشور همسایه آغاز کرده و تاکنون توافق هایی برای احداث خط لوله دریایی بین دو کشور انجام گرفته است.

به گزارش مهر، در همین حال بیژن زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در حاشیه دیدار با «محمد الرحمی» وزیر نفت عمان با بیان اینکه خط لوله صادرات گاز ایران بدون عبور از آب‌های امارات به عمان منتقل می شود، گفته بود: هزینه ساخت این خط لوله گاز حدود ۱.۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.