معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران اعلام کرد: در صورتی که بودجه شهرداری در دست دولت باشد شهرداری ها و شهرهای کشور دچار آسیب می شوند. قدرت گودرزی با اعلام این خبر و با بیان این که قانون مالیات بر ارزش افزوده در جلسه ۱۷ اردیبهشت سال ۸۷ کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران اعلام کرد: در صورتی که بودجه شهرداری در دست دولت باشد شهرداری ها و شهرهای کشور دچار آسیب می شوند.
قدرت گودرزی با اعلام این خبر و با بیان این که قانون مالیات بر ارزش افزوده در جلسه ۱۷ اردیبهشت سال ۸۷ کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و تصویب و پس از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت ۵ سال در تاریخ خرداد همان سال به تایید شورای نگهبان رسید، افزود: در مورد برنامه ششم پیگیری‌های زیادی شده است، در این برنامه ضمن اینکه پیش‌بینی‌هایی برای کاستن از اختیارات شورای شهر و کم رنگ شدن این نهاد شده است بودجه شهرداری هم اینطور دیده شده که در دست دولت باشد و مالیات بر ارزش افزوده که تا‌کنون مستقیم به خزانه شهرداری‌ها واریز می‌شد، به‌حساب وزارت کشور و استانداری برود و از آنجا به شهرداری بدهند.
وی خاطر نشان کرد: با این کار هم مشکل طولانی شدن زمان پرداخت را داریم هم نگرانی‌ها بابت دخل و تصرف در آن به‌وجود می‌آید تا جایی که می‌تواند شهرداری‌ها را فلج کرده و از نظر مدیریتی با مشکل مواجه کند. به گفته معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در صورت رخ دادن این رخداد،  شهرداری‌های کشور و نیز تهران دچار آسیب می‌شوند.
گودرزی با اشاره به این که مالیات بر ارزش افزوده یکی از درآمدهای پایدار شهرداری تهران است، اظهار کرد: به طور قطع با رکود ساخت‌وساز که در تهران به شدت کاهش یافته است، شهرداری با مشکلاتی مواجه می‌شود و اگر قرار باشد یکی از اصلی ترین منابع درآمد پایدار نیز کاهش یابد این مشکل شدیدتر می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده همان تجمیع عوارض شهری بود. بر این اساس، سال ۱۳۹۲ پایان آزمایشی قانون مذکور تلقی می شود اما مجلس شورای اسلامی دوره آزمایشی را تا پایان سال ۱۳۹۲ تمدید کرد.
به گزارش تهران سما، این مقام مسئول افزود: همچنین در این سال مجلس براساس بند “ب” تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ به مدت یک سال دیگر با اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده موافقت کرد. برای سال ۱۳۹۴ نیز مجلس شورای اسلامی بر اساس بند “ب” تبصره ۹ قانون بودجه سال جاری مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷.۲.۱۷ و اصلاحات بعدی آن را تا پایان سال ۱۳۹۴ مورد تصویب قرار داد.
به گفته گودرزی، در واقع قانون مالیات بر ارزش افزوده که قرار بود به صورت ۵ سال آزمایشی اجرا شود، تا پایان سال ۱۳۹۴، عملا ۸ سال به طول انجامیده است، این در حالی است که دولت با توجه به وظیفه قانون خود، لایحه ای را برای قانون مالیات بر ارزش افزوده تدوین نموده است که در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی به قانون دائمی تبدیل می شود. این قانون با توجه به ابعاد و گستره آن می تواند تمام بخش ها و نهادهای مختلف از جمله شهرداری ها را تحت تاثیر قرار دهد.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.