طبق چشم‌انداز جهانی صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص جهانی در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳٫۰۹درصد رشد داشته است. این روند به آرامی ادامه داشته و در سال ۲۰۱۶ تولید ناخالص جهانی به ۳٫۱۶درصد رسیده است. این رشد، در اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته نیز پیش‌بینی شده بود. از آنجا که در میان شاخص‌های اقتصاد کلان، GDP به‌عنوان

طبق چشم‌انداز جهانی صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص جهانی در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳٫۰۹درصد رشد داشته است.
این روند به آرامی ادامه داشته و در سال ۲۰۱۶ تولید ناخالص جهانی به ۳٫۱۶درصد رسیده است. این رشد، در اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته نیز پیش‌بینی شده بود. از آنجا که در میان شاخص‌های اقتصاد کلان، GDP به‌عنوان شاخص عملکرد اقتصادی در تحلیل‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، اهمیت ویژه‌یی نیز دارد. در گزارش‌های بسیاری به برآورد و ارزیابی GDP براساس قیمت‌های جاری پرداخته شده است.

به نقل از تعادل ، با پایان یافتن سال ۲۰۱۶، گزارش‌های زیادی از کشورهایی که بیشترین تولید ناخالص داخلی را داشته‌اند، ‌به دست آمده است. براساس این گزارش‌ها، ایالات‌متحده امریکا، درصد زیادی از افزایش تولید ناخالص داخلی در میان کشورها را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است. در آخرین گزارشی که از GDP کشورهای مختلف به دست آمده، GDP امریکا براساس قیمت‌‌های جاری این کشور نزدیک به ۱۸٫۵هزار میلیارد دلار محاسبه شده است.

این درحالی است که در سال‌های اخیر، پیش‌بینی شده که چین می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ در تولید ناخالص داخلی از امریکا پیشی بگیرد. آن‌طور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، GDP امریکا در سال ۲۰۲۰ به ۲۱٫۹۲هزار میلیارد دلار می‌رسد. باوجود پیش‌بینی سبقت گرفتن چین از امریکا، گزارش سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که GDP چین با اختلافی نزدیک به ۷هزار میلیارد دلار بعد از امریکا قرار گرفته است. با این‌حال چین مهم‌ترین رقیب امریکا در این رقابت اقتصادی شناخته می‌شود.

ژاپن، دیگر کشور آسیایی است که در تولید ناخالص داخلی در جهان رتبه‌دار است. این کشور با GDP حدود ۴٫۷هزار میلیارد دلار، رتبه بعد از امریکا و چین را دراختیار دارد. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰، تولید ناخالص داخلی در این کشور افزایش یابد و به رقم ۵٫۵هزار میلیارد دلار برسد. در صورت تحقق این رقم، بازهم ژاپن در جایگاه سوم باقی خواهد ماند.

براساس آخرین رتبه‌بندی به دست آمده، آلمان در جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی در جهان قرار دارد. این کشور که قدرت اول اقتصادی اروپاست، باوجود چالش‌های اقتصادی که در این سال‌ها در اروپا وجود دارد، عملکرد مناسبی داشته و GDP خود در سال ۲۰۱۶ را روی عدد ۳٫۴هزار میلیارد دلار تثبیت کرده است. پیش‌بینی‌های صورت گرفته نشان از آن دارد که GDP آلمان تا سال ۲۰۲۰ بازهم بالاتر می‌رود. اگر طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، GDP آلمان به ۴هزار میلیارد دلار برسد، رتبه چهارم برای این کشور اروپایی حفظ می‌شود.

بریتانیا و فرانسه نیز دیگر کشورهای اروپایی هستند که توانسته‌اند بین چند کشور برتر در GDP قرار بگیرند. طبق آخرین آمار منتشر شده از سال گذشته میلادی، GDP این دو کشور به ترتیب ۲٫۶۴ و ۲٫۴۸هزار میلیارد دلار بوده است. در این میان نام کشورهایی مانند هند، ایتالیا و برزیل نیز به چشم می‌خورد. این کشورها که به تازگی پا در مسیر توسعه گذاشته‌اند، با تولید ناخالص داخلی بالایی که دارند، خود را بین قدرت‌های اقتصادی قرار داده‌اند.

کشور دیگری که در این رده‌بندی به چشم می‌خورد، کاناداست. این کشور از دیرباز رشد کمتری را نسبت به کشورهای دیگر در حوزه GDP به ثبت رسانده است.

این حال، در آخرین گزارشی که در سال ۲۰۱۶ به دست آمده این کشور توانسته با GDP معادل ۱٫۵۳هزار میلیارد دلار، جایگاه دهم را در میان کشورها به دست آورد. همچنین پیش‌بینی می‌شود GDP این کشور تا سال ۲۰۲۰، به رقمی معادل ۱٫۸۵هزار میلیارد برسد. حضور کشورهای در حال توسعه در کنار قدرت‌های بزرگ اقتصاد جهانی، می‌تواند نشان‌دهنده تحولات گسترده‌ در بازار اقتصادی باشد. تحولی که هم کشورهای توسعه‌یافته و هم در حال توسعه‌ها را به سمت رشد GDP سوق می‌دهد.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.