ت
کد خبر: 121305

انتقاد معاون شهردار تهران از دولت و مجلس

سرویس تجارت نیوز -

معاون شهردار تهران در جمع مدیران شهرداری تهران طی سخنانی با اشاره به کاهش درآمدهای پایدار کلان شهرها در لایحه برنامه ششم توسعه دولت اعلام کرد: لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران در حال جمع بندی است و متاسفانه با توجه به ماده ۶ لایحه برنامه ششم توسعه کشور و تغییر در نحوه توزیع مالیات بر ارزش

معاون شهردار تهران در جمع مدیران شهرداری تهران طی سخنانی با اشاره به کاهش درآمدهای پایدار کلان شهرها در لایحه برنامه ششم توسعه دولت اعلام کرد: لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران در حال جمع بندی است و متاسفانه با توجه به ماده ۶ لایحه برنامه ششم توسعه کشور و تغییر در نحوه توزیع مالیات بر ارزش افزوده و کاهش هشت درصدی سهم کلان شهرها و پیش بینی کاهش درآمدهای پایدار شهرداری تهران در سال آینده ممکن است کاهش در بودجه کلیه واحدهای تابعه شهرداری تهران ایجاد گردد.
به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، ناصر امانی ادامه داد: جای تعجب است که هم دولت و هم مجلس سیاست خود در مدیریت کلان شهرها را سوق دادن آنها به سمت ایجاد و افزایش سهم درآمدهای پایدار در بودجه هایشان اعلام می کنند ولی در مقام اجرا بر خلاف آن عمل می کنند. وی خاطرنشان کرد: ما منکر وجود محرومیت در بعضی از شهرهای کشور نیستیم اما معتقدیم که معضلات کلان شهرهای کشور هم جدی است و با توجه به جمعیت ساکن در این کلانشهرها نسبت به جمعیت کل کشور، کسر درآمد پایدار آنان حتی به بهانه توزیع این درامد در مناطق محروم توجیه اشتباهی است و ای کاش دولت و مجلس برای محرومیت زدایی از شهرهای کوچک و روستاها از منابع دیگری هزینه می کردند.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا با اشاره به موضوع گورخوابی تعدادی از افراد بی خانمان که به گمان برخی این افراد بی خانمان از تهران به حاشیه این شهر در شهریار در قبرستانی در قبرهای خالی شب را به روز می رساندند و برای مدتی در راس اخبار کشور قرار داشت و رئیس جمهور نیز در خصوص آن اظهار نظر کرد و دستور پیگیری ویژه داد، گفت: در کدام شهر کوچک و یا روستا شما همچین مشکلاتی را دارید؟ بیست هزار کارتن خواب و معتاد متجاهر در کدام شهر کشور دارید؟ در کدام شهر زیر بیست هزار نفر و یا روستا شما اینچنین حاشیه نشینی وسیع مانند تهران دارید؟ آلودگی هوا دارید؟ ترافیک در این ابعاد دارید؟
وی افزود: حذف این بخش از درآمدهای پایدار کلانشهرها به بهانه کمک به شهرهای کوچک و زیر بیست هزار نفر و روستاها به مثابه تخریب محل سکونت بخش وسیعی از مردم به بهانه آبادی بخش هایی است که جمعیت کوچکی از کشور در آن ساکن می باشد و مجددا تاکید می کنم که این اقدام هم ضروری است ولی نه با حذف بخشی از درآمد پایدار کلان شهرها.
معاون شهردار تهران سپس به موضوع مدیریت دانش و عقب ماندگی شدید تمام بخشهای دولتی و خصوصی در این زمینه اشاره کرد و گفت: سازمان های دولتی با چالشهای متعددی در حوزه اجرایی روبرو هستند و در دنیای امروز برای کاهش هزینه ها نیاز به رویکردهای جدید برای انطباق با مدیریت اطلاعات (الکترونیک) دارند؛ در همین راستا ابزارهای مدیریت دانش در سازمان ها به عنوان منابعاستراتژیک محسوب می گردند و برای تحقق شعار “تهران، شهر دانش محور” نیاز به زیر ساخت هایی است و این نکته را همواره باید در نظر داشت که برای داشتن شهر دانش محور بایستی شهرداری دانش محوری داشته باشیم.
وی همچنین در این جلسه از همکاران خود در برگزاری متفاوت و تقدیر شده سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ در شهر تهران خصوصا همکاران در سازمان فن آوری اطلاعات و ارتباطات و همکاران در اداره کل برنامه و بودجه معاونت که زحمات و تلاش فراوانی را در چند ماه گذشته متقبل شدند و تقریبا کار تنظیم بودجه سال آینده معاونت ها، مناطق، سازمانها و شرکت ها برای ارائه به شورا در بیش از ۹۰ درصد پیشرفت قرار دارد قدردانی کرد.
پس از صحبت های معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا، برگزاری دوره های تخصصی کارگاه مدیریت دانش با ارائه آقای دکتر نظافتی (عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی) آغاز شد و بعد از ارائه مفاهیم کلی، راهکارها و چالش های مدیریت دانش، کارگاه های تخصصی(دو کارگاه مجزا) مربوط به ارزیابی سطح بلوغ سازمانی برگزار گردید که طی آن پرسشنامه هایی که بر اساس مدل APO برای سنجش سطح بلوغ شهرداری تهران و استقرار مدیریت دانش توزیع شده بود تشریح شد و اعضای کارگاه ها با تقسیم شدن به گروه های شش نفری نسبت به تکمیل پرسشنامه ها و فرم های مربوطه اقدام نمودند. این کارگاه با ارائه مباحث تخصصی مدیریت دانش در نوبت بعدازظهر و در ساعت ۱۵ پایان یافت. شایان ذکر است این کارگاه پیش نیاز برگزاری کارگاه های ده گانه بعدی برای تربیت تسهیلگران و مهندسان دانش سازمانی خواهد بود. تسهیلگران بازوهای اجرایی مدیریت دانش در شهرداری تهران خواهند بود که وظیفه راهبری فعالیت‌های مدیریت دانش در سطح واحدهای تابعه، همراه‌سازی پرسنل و آموزش‌های مرتبط به همکاران را برعهده خواهند داشت.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.