فرو ۰۳ پنج شنبه

تولید گیاهان عاری از ویروس و بیماری در کشور

تولید گیاهان عاری از ویروس و بیماری در کشور
تجارت نیوز :

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشت تراریخته در ایران و بسیاری از کشورها ممنوع است گفت: امکان تراریختگی در کشت بافت وجود دارد اما در کشور ما انجام نمی‌شود.

محمدعلی طهماسبی در نخستین نشست همایش کشت بافت در محل سالن شهید نعمتی سازمان جهاد کشاورزی اظهار کرد: با روش کشت بافت می‌توانیم گیاهانی عاری از ویروس و بیماری داشته باشیم. در عین حال در تولید انبوه باید با سرعت بیشتری حرکت کنیم و در نتیجه محصولات نهایی گیاهانی یکدست و یکنواخت خواهند بود.

وی افزود: استفاده از کشت بافت باعث افزایش سرعت تکثیر گیاه بویژه گیاهانی که در معرض خطر انقراض قرار دارد می‌شوند و سرعت تکثیر برای گیاهان زراعی باغی و مرتعی بالا رفته و بهبود می‌یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: دربرخی گیاهان مانند آویشن، گیاهان دارویی که دچار خشکسالی هستند اما برای ما اهمیت تجاری دارند می‌توانیم از روش کشت بافت برای تکثیر و توسعه آنها استفاده کنیم.

طهماسبی تصریح کرد: شرکتهای خصوصی و دانش‌بنیان در زمینه تولیدات کشت بافت در حال فعالیت هستند. امیدواریم بتوانیم از این روش برای گیاهان باغی، دارویی و جنگلی نیز استفاده کنیم.

وی یادآور شد: باید فعالیتی انجام شود که عرضه کشت بافت در کشور رقابتی باشد و به راحتی در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد چرا که بسیاری از گیاهان زینتی که برای شب عید مورد استفاده قرار می‌گیرد پایه آنها وارداتی بود و برای ورود آنها ارز زیادی صرف می‌‌شود.

* در ایران و بسیاری کشورها از تراریخته‌ها استفاده نمی‌کنند

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که آیا در کشت بافتها امکان تراریختگی وجود دارد گفت: در کشور ما تمام خطوط کشت با روشهای مختلف و حد و مرزهای آن با پروتکل‌های ایمنی و زیستی مشخص شده است به طوری که خطوط تولید گیاهان ارگانیک، تراریخته و سنتی مشخص است و در آن مسیر حرکت می‌کنیم.

به گزارش تسنیم اما بسیاری از کشورها از جمله ایران تولید آن را ممنوع کرده اند و بر اساس قانون ایمنی زیستی از آن بهره می گیرند.

بدون دیدگاه