فرو ۰۳ پنج شنبه

۶۰ درصد خوراک دام در شرایط غیراستاندارد تولید می‌شود

۶۰ درصد خوراک دام در شرایط غیراستاندارد تولید می‌شود
تجارت نیوز :

رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران گفت: ضایعات در صنعت خوراک دام و طیور در سال گذشته به حدود ۹۸۰ میلیارد تومان رسید.
مجید موافق قدیری به تولید خوراک دام در کشور اشاره کرد و گفت: نهاده‌های دامی مانند ذرت و کنجاله سویا به دلیل شیوه‌های نادرست تغذیه و پرورش طیور تنها ۷۰ درصد بازده دارند و متاسفانه علی‌رغم سابقه صنعتی شدن پرورش طیور همچنان طول دوره پرورش در ایران طولانی است که همین موضوع سبب می‌شود و هزینه نگهداری مرغ و قیمت محصولات پروتئینی وابسته به آن افزایش یابد.

وی اضافه کرد: طی برنامه ششم توسعه بنا است تا صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان را به یک میلیون تن افزایش دهیم که ارزش آن حدود ۶۰۰ میلیون دلار است و قابلیت صادرات به ۲۰ کشور را داریم.

موافق قدیری این را هم گفت: حجم صادرات خوراک دام ایرانی از ابتدای سال ۹۵ نسبت به ۵ سال اخیر ۱۱۳ درصد افزایش داشته و کشورهایی همچون امارات، اسپانیا، عمان، ترکیه، قطر، کویت و شمال ایران عمده مشتریان خوراک دام ایران بوده‌اند.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران بازده پایین مرغداری‌ها به دلیل نوع تغذیه دام را یکی از چالش‌های بزرگ در این حوزه عنوان کرد و افزود: میزان بهره‌وری در مرغداری‌ها بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است و با آنکه تولید گوشت مرغ نسبت به اول انقلاب ۱۲ برابر و تخم‌مرغ ۷ برابر شده است، اما بیش از ۷۰ درصد هزینه‌های پرورش هر واحد تولیدی مرغ و تخم‌مرغ را خوراک دام تشکیل می‌دهد.

به گفته رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران در همین راستا پیشنهاد شده تا رشته دانشگاهی فناوری ساخت خوراک دام برای کاهش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی و در کنار آن کیفیت خوراک افزایش یابد.

به گزارش فارس،وی تصریح کرد: متاسفانه بیش از ۶۰درصد خوراک دام در واحدهای غیراستاندارد تولید می‌شود که این مسئله علاوه بر کاهش بهره‌وری در نهایت سبب افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی می‌شود.

بدون دیدگاه