آتش‌سوزی در ۱۵۰ هکتار از منابع طبیعی شمال کشور در نوروز

آتش‌سوزی در ۱۵۰ هکتار از منابع طبیعی شمال کشور در نوروز

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها ضمن اعلام میزان خسارت وارد شده به جنگل‌های شمالی کشور در پی آتش‌سوزی‌های ایام نوروز گفت: علاوه بر استان‌های شمالی، آتش‌سوزی‌هایی به صورت پراکنده در نقاط دیگر کشور داشتیم.

سرهنگ قاسم سبزعلی افزود: وسعت آتش‌سوزی‌ها در نوروزدر منابع طبیعی استان‌های شمالی کشور نزدیک به ۱۵۰ هکتاربود که عمده آن در قسمت‌های جنگلی رخ داد.۱۰ درصد از این مساحت دچار آسیب جدی شد و سوخت ولی در سایر نقاط جنگلی که دچار آتش‌سوزی شدند با اقدامات انجام شده برای اطفای حریق خوشبختانه آسیب جدی به قسمت تنه‌ای درختان وارد نشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها ادامه داد: آتش‌سوزی‌ در جنگل‌های استان‌های گیلان، مازندران و گلستان اتفاق افتاده است که این آتش‌سوزی در گیلان وسعت بیشتری داشت همچنین حریق‌هایی به صورت پراکنده در کرمان، اصفهان و فارس اتفاق افتاده است که خوشبختانه وسعت زیادی نداشت.

به گفته سرهنگ سبزعلی، تمام این آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی داشته که وضعیت جوی و وزش باد گرم تشدید کننده آتش‌سوزی‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه در شروع سال جدید افزایش دما و وزش بادهای گرم را شاهد بودیم، گفت: این عامل جوی در استان‌های شمالی سبب گسترش آتش شد ولی شروع آتش‌ها عامل انسانی داشت که برای طبخ غذا، شکار یا سهل‌انگاری دامداران اتفاق افتاد و وزش باد سبب می‌شد که آتش به مناطق صعب العبور برسد و کار اطفای حریق را سخت کند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در پایان گفت: برای اطفای حریق در این مدت از سیستم پرنده‌های بالگرد که عملیات اطفا و آب‌پاشی را انجام می‌دادند، استفاده شد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند