کد خبر: 158121

ارزان شدن جو در تحلیل آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان باتحلیل آخرین وضعیت بازار داخلی و خارجی نهاده‌های دامی، گفت: در حدود ۲۰ روز اخیر قیمت جو کاهش یافته است.

تحلیل آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی
سرویس کسب‌وکار -

مجید موافق قدیری با بیان اینکه قیمت جو در بازار نهاده‌های دامی حدود ۲۰ روز است که کاهش یافته، اظهار داشت: حجم واردات بالا، عدم نقدینگی و ورود دولت در بازار از جمله دلایل کاهش قیمت این نهاده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی آخرین وضعیت سایر نهاده‌های دامی در بازار را مورد اشاره قرار داد و افزود: از اواخر هفته قبل تاکنون ادامه روند عرضه متنوع نهاده‌های دامی همچون جو و ذرت در مبادی ورودی شمال و جنوب کشور و بورس کالاهای کشاورزی قدرت انتخاب خریداران و مصرف‌کنندگان را افزایش و در نتیجه نوسان در تغییرات مواد اولیه و نهاده‌های دامی کاهش و قیمت‌ها را در بازار تحت تاثیر قرار داده بنابراین قیمت این اقلام روند کاهشی داشته است.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: در ماه‌های قبل اگرچه رشد کند قیمت نهاده‌های کشاورزی از اتفاقات مهم بازار محسوب شد، اما به نظر می‌رسد مدیریت نوسانات هیجانی نرخ اقلام کشاورزی از وقایع مثبت بازار محسوب می‌شود.

قدیری قیمت انواع نهاده دامی در بازار داخل را به شرح ذیل عنوان کرد:

۱- کنجاله سویا پلت آرژانتین در بنادر جنوبی متوسط نرخ هر کیلوگرم ۱۴۴۰۰ – ۱۴۲۰۰ ریال

۲- کنجاله سویا برزیل در بنادر جنوبی متوسط نرخ هر کیلوگرم ۱۴۰۰۰ – ۱۳۹۰۰۰ ریال

۳- ذرت روس در مبدا بنادر شمال متوسط نرخ هر کیلوگرم ۸۷۰۰ – ۸۵۰۰ ریال

۴- ذرت برزیل در بنادر جنوبی متوسط نرخ هر کیلوگرم ۸۱۰۰ – ۷۹۰۰ ریال

۵- جو خارجی در بنادر شمالی متوسط نرخ هر کیلوگرم ۹۱۰۰ – ۸۹۰۰ ریال

۶- جو خارجی متوسط در بنادر جنوب ۸۹۰۰ – ٨٨٠٠ ریال

۷- سبوس گندم متوسط نرخ هر کیلوگرم کالای داخلی ۷۴۰۰ – ۷۳۰۰ ریال

۸- گندم متوسط نرخ هر کیلوگرم ۱۱۷۰۰ریال و گندم شکسته ۱۱۵۰۰ ریال

۹- ذرت اکراین در بنادر جنوب هر کیلوگرم ۸۰۰۰ – ۷۹۰۰ ریال

تحلیل وضعیت بازار نهاده‌های دامی خارجی

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت بازار نهاده‌های خارجی عنوان کرد: میزان صادرات کنجاله سویای آمریکای جنوبی به ایران از ماه جولای افزایش داشته، با این حال میزان موجودی ذخیره‌سازی شده کنجاله سویای آمریکای جنوبی هنوز هم فراوان است.

قدیری گفت: برزیل و آرژانتین میزان صادرات کنجاله سویا به اتحادیه اروپا را افزایش داده اند. از پایان ماه جولای جمع کل میزان موجودی‌های ذخیره کنجاله سویای آرژانتین و برزیل با ۱.۳ میلیون تن افزایش نسبت به سال گذشته به ۳.۶ میلیون تن رسید.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان اضافه کرد: در بازار بورس شیکاگو قیمت‌های آتی کنجاله سویای ماه دسامبر به پایین‌تر از ۳۰۰ دلار در تن رسید ولی با این حال قیمت‌ها ۱۰ درصد بالاتر از پایین‌ترین قراردادها بود.

قدیری افزود: بنا به اطلاعاتی که به دست ما رسیده کاشت سویا در برزیل فقط اندکی افزایش خواهد داشت. در مرکز آرژانتین سود در کاشت ذرت و پس از آن گندم و ۲ بار کاشت سویاست؛ آخرین مطالعات حاکی از این است که در سال زراعی ۱۸-۲۰۱۷ کاشت سویا در آرژانتین کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه قیمت‌های فروش آتی ذرت و گندم دیروز در بازار بورس شیکاگو به پایین‌ترین حد رسید و دلیل این کاهش فروش‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری و دورنمای میزان موجودی‌های زیاد جهانی است، گفت: وضعیت ذرت آمریکا بنا به گزارش گروهی که از آن بازدید کرده‌اند، بهبود پیدا کرده است.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.