آخرین پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از قیمت نفت

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد تقاضای نفت تا 8 سال دیگر از 100 میلیون بشکه بگذرد و قیمت نفت به بشکه‌ای 83 دلار برسد.

آخرین پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از قیمت نفت

آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش سالانه خود در باره چشم‌انداز مصرف انرژی در جهان پیش‌بینی قبلی خود از تقاضای نفت طی دهه‌های آینده را افزایش داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنابه گزارش این آژانس تقاضای نفت در سال ۲۰۴۰ با ۱۲ درصد افزایش نسبت به میزان کنونی به ۱۰۴٫۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

این آژانس در گزارش قبلی خود این رقم را ۱۰۳٫۵ میلیون بشکه روزانه پیش‌بینی کرده بود که در گزارش کنونی ۱٫۴ میلیون بشکه افزایش یافته است.

این آژانس همچنین پیش‌بینی کرده است تقاضای نفت در سال ۲۰۲۵ نسبت به میزان کنونی ۷ درصد افزایش می‌یابد و به روزانه ۱۰۰٫۳ میلیون بشکه خواهد رسید که این پیش‌بینی نیز نسبت به پیش‌بینی سال گذشته ۲٫۱ میلیون بشکه در روز بیشتر است.

در گزارش این آژانس آمده است: حجم کاهش تقاضای نفت در کشورهای توسعه‌یافته کمتر از افزایش تقاضای نفت در کشورهای در حال توسعه آسیا و اقیانوسیه خواهد بود و هند به تنهایی حدود نیمی از افزایش تقاضای نفت را در طول این سال‌ها ایجاد خواهد کرد و مصرف نفت این کشور در سال ۲۰۴۰ به دو برابر سال ۲۰۱۶ خواهد رسید.

بنا به اعلام آژانس بین‌المللی انرژی چین طی دهه‌های آینده همچنان یکی از اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان نفت در جهان باقی خواهد ماند و کشورهای آفریقایی و خاورمیانه نیز از جمله بزرگ‌ترین منابع رشد تقاضای نفت خواهند بود.

مصرف نفت در بلندمدت نیز در حوزه‌هایی نظیر حمل‌و‌نقل بار، هوانوردی و صنایع پتروشیمی پابرجا خواهدبود؛ چراکه در این حوزه‌ها جایگزین‌های بسیار محدودی برای نفت وجود دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود نسبت به چشم‌انداز بازار نفت پیش‌بینی‌های قبلی خود را نسبت به قیمت نفت در بازار جهانی کاهش داد. به گونه‌ای که این آژانس قیمت نفت در سال ۲۰۲۵ را ۸۳ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده که ۱۸ درصد نسبت به پیش‌بینی قبلی این سازمان پایین‌تر است.

از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی قیمت نفت در سال ۲۰۴۰ را نیز ۱۱۱ دلار پیش‌بینی کرد که نسبت به پیش‌بینی سال گذشته این آژانس ۱۱ درصد پایین‌تر است.

سه دلیل برای تغییر پیش‌بینی‌های این آژانس ارائه شده است؛ نخست اینکه حجم ذخایر قابل استحصال نفت سنگین و گاز آمریکا، از ۸۰ میلیارد بشکه به ۱۰۵ میلیارد بشکه افزایش یافته است.

دوم آنکه بسیاری از پروژه‌های بالادستی صنعت نفت هزینه استخراج آن را کاهش خواهد داد و این بدان معناست که نفت با قیمت پایین بیشتری به بازار نسبت به قبل عرضه خواهد شد.

در آخر اینکه کوتاه‌تر شدن چرخه سرمایه‌گذاری در طرف عرضه، شرایط راحت‌تری را برای تغییر سریع‌تر میزان عرضه برمبنای تقاضا ایجاد خواهد کرد و به همین دلیل قیمت نفت به هزینه حاشیه‌ای تولید هر بشکه نزدیک‌تر خواهد شد.

 

منبع: فارس


این مطلب را به اشتراک بگذارید