کد خبر: 189212

آسیب‌های اقتصادی فیلترینگ

موضوع استارتاپ‌ها و استفاده از فضای مجازی در کسب‌و‌کارهای نوین یکی از موضوعات مهم و قابل توجهی است که مساله فیترینگ بر این‌گونه فعالیت‌ها تاثیر منفی خواهد داشت.

سرویس تکنولوژی -

اینکه به هر دلیلی برای یک دوره زمانی استفاده از امکانات اینترنتی از دسترس خارج شود و مجددا برقرار شود یا تصمیم گرفته شود به صورت کلی احیا نشود، تاثیرات مهمی بر اقتصاد کشور دارد، چرا که در دنیای امروز ما شاهد رواج کسب‌و‌کارهای اینترنتی هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، به ویژه در شرایطی که کشور ما نیازمند ایجاد شغل و به‌کار‌گیری نیروهای بیکار است مساله فیلترینک می‌تواند تاثیرات منفی بسیاری در این زمینه داشته باشد.

ضمن اینکه این گونه وسایل ارتباطی در دنیا به صورت بسیار چشمگیری در حال رشد هستند و حتی اگر بخواهیم استفاده نکردن از این گونه وسایل ارتباطی را در دستور کار قرار دهیم روش‌هایی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد.

شاید دسترسی مشکل شود، اما به گونه‌ای نیست که دسترسی به‌طور کامل قطع شود.

در گذشته بیشترین تاثیر هرگونه اختلال در وضعیت اینترنت روی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت بود و مثل امروز کسب‌و‌کارهای متعدد روی اینترنت ارائه نشده بود، اما در حال حاضر اینترنت علاوه بر بستر دسترسی، بستر تجارت کالا و خدمات است و اکنون از محل اختلال اینترنت کسب و کارهای اینترنتی بیش از ارائه‌دهندگان اینترنت متضرر می‌شوند.

همچنین زمانی که محدودیت بسیاری برای هر مساله‌ای با مدت زمان طولانی وجود داشته باشد، سرمایه‌گذار داخلی و خارجی جرات ورود به بازار استارت‌آپ‌ها را ندارد، چرا که ریسکی بزرگ است و ممکن است با کوچک‌ترین محدودیت، سرمایه‌ای بزرگ از بین برود.

بنابراین بهتر است که به نوعی مدیریت و نظارت بر این ابزارهای ارتباطی وجود داشته باشد که هم کاربرانی که کسب و کارشان از این طریق است و از این طریق برای خود اشتغال‌زایی کرده‌اند، بتوانند از منافع این ابزارها بهره ببرند و هم دستگاه‌های نظارتی بتوانند بر افرادی که قصد سوء‌استفاده از این ابزارها و برهم‌زدن امنیت ملی کشور را دارند، کنترل داشته باشند و از اقدامات آن‌ها جلوگیری کنند.

دولت با استفاده از راه‌های گوناگونی می‌تواند این کار را انجام دهد، اما استفاده از فیلیترینگ در دنیای امروزی سیاست درستی نیست. در هر کشوری امنیت ملی در اولویت قرار دارد.

این‌طور نیست که ما فکر کنیم سایر کشورها این دغدغه را ندارند و بحث توجه به امنیت ملی تنها مربوط به کشور ماست، ولی به نوعی آن‌ها توانستند آن را مدیریت کنند.

ما هم باید ضمن استفاده از این گونه سیستم‌ها، ابزارهای ارتباطی و امکانات امروزی، قدرت نظارت و کنترل خود را بالا ببریم و با موضوعاتی که ضدامنیت ملی است، برخورد کنیم و اجازه دهیم آحاد جامعه از این ابزارها و امکانات استفاده کنند و بتوانند به کسب و کار خود ادامه دهند.

دولت باید طوری عمل کند که در صورت شکل‌گیری یک کسب و کار در فضای مجازی امکان استمرار این فعالیت‌ها مهیا باشد و به امنیت شغلی صاحبان این مشاغل آسیبی وارد نشود.

 

منبع: آرمان

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.2)
739000
1500
سکه امامی (%0.11)
1833000
2000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.