قائم‌مقام وزیر نیرو:

۲۵ درصد شهرهای کشور در مقابل سیل آسیب‌پذیر هستند

۲۵ درصد شهرهای کشور در مقابل سیل آسیب‌پذیر هستند

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت ۲۵ درصد شهرهای کشور، در مقابل سیل آسیب‌پذیر هستند.

ستار محمودی، قائم‌مقام وزیر نیرو، در پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب در ساختمان مرکزی راه‌آهن، با بیان اینکه همواره در کشور میزبان حوادثی هستیم که وقوع برخی از آنها طبیعی و برخی دیگر به دلیل دخالت بشر در طبیعت است، افزود: وقوع سیلاب در طول ادوار گذشته، همواره در طبیعت وجود داشته ولی در برخی موارد که انسان‌ها در تغییر طبیعت نقش داشته اند، سبب خسارات مالی و جانی بسیار در مناطق مختلف شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه در زمان حاضر، حدود ۱۴۰۰ شهر بزرگ و کوچک در کشور وجود دارد که ۲۵ درصد آنها تحت تاثیر خسارات ناشی از سیلاب هستند، افزود: وقوع سیلاب طبیعی باید به گونه‌ای مدیریت شود تا بتواند راه خود را به راحتی بازیابد.

وی گفت: زمانی که انسان‌ها در مسیر سیلاب اقدام به ساخت موانعی چون دیوار، پل و… می‌کنند، طبیعی است که شرایط تغییر کرده و سیلاب به سمت شهرها و روستاها سرازیر شده و خسارات جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد. وجود یک امدادگر در هر خانواده ایرانی ضروری است و می‌تواند در زمان وقوع حوادث طبیعی به کاهش میزان خسارات جانبی کمک موثری کند.

این مقام مسئول ادامه داد: برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها و تغییر مسیر رودخانه، سبب بروز خسارات شدیدی در زمان وقوع سیلاب می‌شود.

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در نیم‌قرن اخیر جمعیت جهان ۲.۵ برابر شده ولی رشد اقتصادی تا ۷.۵ برابر و نیاز به مصرف آب و غذا تا سه برابر افزایش یافته است، افزود: این موارد سبب وارد کردن هجمه زیادی به کره زمین شده که در قالب برخی طرح‌ها از جمله فرسایش خاک، انتشار گازهای گلخانه‌ای و از بین رفتن پوشش گیاهی مشاهده می‌شود و اثرات سیل را نیز مخرب‌تر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وقوع ۲۰۰ سیل در سال‌های گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به کشور وارد کرده است، افزود: هرچه آگاهی مردم بیشتر شود، کمک‌های مردمی بیشتر شده و برگزاری این همایش‌ها به منظور پیشگیری و افزایش آمادگی سبب کاهش خسارات مالی و جانی خواهد شد.

ستار محمودی در ادامه با بیان اینکه آموزش همگانی، ایجاد سیستم‌های هشداردهنده در پهنه‌های خطرساز، ایجاد سازه‌هایی مانند سدها می‌توانند در کاهش تاثیرات مخرب سیل نقش به‌سزایی را فراهم کنند، افزود: سدها در زمان وقوع سیل به خوبی به وظیفه خود عمل کرده‌اند، به طوری که اگر سد دز احداث نشده بود، در زمان وقوع سیل خوزستان، شهر اهواز به طور کامل منهدم می‌شد.

محمودی در ادامه با اشاره به اینکه چنانچه در زمان وقوع سیلاب، فرماندهی واحدی بر منطقه حکمفرما باشد و مدیریت بحران به خوبی انجام گیرد، اظهار داشت: همکاری مناسب شهرداری‌ها، استانداری‌ها، وزارت راه و شهرسازی با وزارت نیرو می‌تواند در کاهش اثرات مخرب سیل بسیار موثر باشد.

قائم‌مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه وزارت نیرو مسئولیت حریم بستر رودخانه‌ها را با تعامل و همکاری و استفاده از علم روز و مشارکت با سازمان‌های محلی به عهده دارد، افزود: وزارت نیرو باید وظیفه تقابل بیشتری داشته باشد تا در زمان وقوع تخطی از قانون، بتواند با کمک قوه قضاییه با متخاطی برخورد قانونی داشته باشد.

وی با بیان اینکه تمام دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در بخش سازه‌های آبی و آب‌های سطحی و زیرزمینی با وزارت نیرو همکاری منسجم دارند، افزود: موسسه تحقیقات آب دارای دانش انباشته‌ای برگرفته از تجربیات دانشگاهی است که همه‌روزه میزان بارش‌های کشور، محدوده جغرافیایی، حجم روان‌آب‌ها و هشدارهای مورد نیاز را به وزارت نیرو و جامعه انتقال می‌دهد و در کنار مدل‌های علمی، از وجود مدل‌های تجربی نیز استفاده موثری دارد.

 

منبع: فرصت امروز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند