آغاز بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی در بورس تهران

معاون بورس تهران با اشاره به آغاز بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی در بورس تهران عنوان کرد: بنگاه‌های بزرگ اقتصادی می‌توانند از طریق بازار سرمایه فرآیند تامین مالی خود را انجام دهند.
آغاز بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی در بورس تهران

معاون بورس تهران با اشاره به آغاز بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی در بورس تهران عنوان کرد: بنگاه‌های بزرگ اقتصادی می‌توانند از طریق بازار سرمایه فرآیند تامین مالی خود را انجام دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسینی مقدم، معاون بورس اوراق بهادار تهران امروز در نشست خبری در محل تالار حافظ بورس تهران با اشاره به آغاز بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی در بورس تهران از طریق انتشار اوراق صکوک مرابحه ۷۰۰ میلیارد تومانی ایران‌خودرو گفت: چندی پیش شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز با انتشار اوراق بدهی توانست فرآیند تامین مالی خود را از طریق بورس تهران انجام دهد.

وی افزود: هر چند نرخ سود اسمی این اوراق سالانه ۱۸ درصد است، اما با توجه به تغییرات موثر در اقتصاد کلان کشور بر بازار بدهی تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه بازار سهام و بازار بدهی می‌توانند علامت مناسبی به همه تصمیم‌گیرندگان اقتصادی کشور به‌منظور بررسی وضعیت اقتصاد ارائه دهند، عنوان کرد: بازاری که با کمک همه بخش‌ها تحت عنوان بازار سرمایه به وجود آمده، می‌تواند زمینه استفاده‌ از ابزارهای مالی مختلف را برای همه تصمیم‌گیرندگان اقتصادی فراهم کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بنگاه‌های بزرگ باید از طریق بازارهای سرمایه تامین مالی خود را انجام دهند، عنوان کرد:‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف در سراسر کشور می‌تواند در اختیار بازار بدهی با هدف تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی قرار گیرند.

به گفته وی، شاید این تصور برای بانک‌های تحت نظارت بانک مرکزی وجود داشته باشد که بازار بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به نوعی در حال دور زدن آن‌ها با نرخ‌های مختلف سود هستند، اما واقعیت این است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری همواره به سمت تجهیز پول‌های خُرد با هدف استفاده بهینه در فرآیند تامین مالی هستند.

حسینی‌مقدم با بیان اینکه جریان نقدینگی در بازار سرمایه هوشمند است، عنوان کرد:‌ هیچ گروه یا دسته‌ای نمی‌تواند این جریان را متوقف کند، اگر شرایط بازدهی و ریسک در بازار وجود داشته باشد، می‌تواند به این جریان کمک موثر نماید. امروز ابزارهای مالی می‌توانند در راستای تجهیز منابع به بنگاه‌های اقتصادی کمک کنند و در این راستا فرصت مناسبی برای بنگاه‌های اقتصادی به منظور تامین مالی از طریق بازار سرمایه فراهم شده، تا بر مبنای شهرت و اهداف توسعه‌ای خود، از این امکان استفاده کنند.

معاون بورس تهران با بیان اینکه شرکت ایران‌خودرو به عنوان بزرگ‌ترین بنگاه تولید خودرو در کشور از روش‌های مختلفی برای تامین مالی استفاده کرده، گفت:‌ امروز با کمک ارکان بازار سرمایه که شامل سه شرکت تامین سرمایه امید، ملت و لوتوس پارسیان هستند، با استفاده از مهندسی تامین مالی از فرصت موجود برای انتشار اوراق صکوک مرابحه ۷۰۰ میلیارد تومانی بهره‌برداری می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه با انتشار این اوراق، ارزش بازار بدهی بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد، عنوان کرد: ارزش این بازار در دو سال پیش کمتر از یک‌هزار میلیارد تومان بود که با توجه به جهت‌گیری و شناخت بنگاه‌های اقتصادی نسبت به روش‌های مختلف تامین مالی، به‌طور حتم این بازار از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار خواهد شد،‌ بر این اساس همه تصمیم‌سازان کلان اقتصادی کشور می‌توانند از بازار بدهی و بازار سهام، علامت‌های اقتصادی را دریافت کنند.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید