کد خبر: 169624

آغاز پذیره‌نویسی اوراق مرابحه گندم در فرابورس

پذیره‌نویسی ۲۰ میلیون ورقه مرابحه گندم از شنبه (بیستم آبان) در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به روش حراج آغاز خواهد شد.

سرویس بازار -

پذیره‌نویسی ۲۰ میلیون ورقه مرابحه گندم از شنبه (بیستم آبان) در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به روش حراج آغاز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از فرابورس؛ پذیره‌نویسی ۲۰ میلیون ورقه مرابحه گندم با هدف تامین مالی این بخش از شنبه (بیستم آبان) در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به روش حراج آغاز می‌شود و بیست‌ودوم همین ماه پایان می‌یابد. اوراق مرابحه «گندم ۲» دارای نرخ ۱۷ درصدی سالیانه است و سود آن‌ها نیز هر ۶ ماه یک‌بار توسط عامل پرداخت یعنی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب دارندگان اوراق واریز می‌شود.

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه گندم در نماد معاملاتی «گندم ۲» دارای سررسید ۴۸ ماهه (چهارساله) است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در نظر دارد ۲۰ میلیون ورقه مرابحه گندم ۲ موضوع قانون بودجه سال ۱۳۹۶ را به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پذیره‌نویسی کند.

موضوع انتشار اوراق مرابحه گندم ۲، تامین منابع مالی به منظور خرید گندم است و سازمان برنامه و بودجه کشور نقش متعهد تامین و تخصیص اعتبار یا همان ضامن پرداخت اصل و سود این اوراق را دارد. همچنین خزانه‌داری کل کشور متعهد تسویه و پرداخت سود این اوراق است.

مبلغ اسمی هر ورقه یک میلیون ریال و حداقل حجم هر سفارش ۱۰۰ ورقه تعیین شده است اما برای خرید این اوراق از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی سقف و محدودیتی وجود ندارد.

پس از اتمام پذیره‌نویسی، معاملات دست دوم این اوراق، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس آغاز می‌شود که دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو فرابورس نسبت به خرید یا فروش این اوراق اقدام کنند.

معاملات دست دوم این اوراق در روزها و فعالیت بازار فرابورس انجام می‌شود و یک روز قبل از سررسید پرداخت درآمد سود، نماد معاملاتی آن متوقف شده و روز بعد از سررسید بازگشایی خواهد شد.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.22)
1350.2
2.9
مثقال طلا (%0)
629700
سکه امامی (%0)
1501750
دلار (%0)
4594
یورو (%0)
5717
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.