آغاز کنترل بیولوژیک آفت ساقه‌خوار برنج در گیلان

آغاز کنترل بیولوژیک آفت ساقه‌خوار برنج در گیلان

کنترل بیولوژیک آفت ساقه‌خوار برنج با استفاده از رهاسازی زنبور تریکوگراما علیه نسل اول آفت در شالیزارهای استان گیلان آغاز شد.

«مجیدی» گفت: کرم ساقه‌‌خوار نواری برنج از آفات مهم برنج در استان­‌ها­ی شمالی کشور محسوب می‌شود،که در تمام مراحل رشد گیاه از خزانه تا مزرعه،روی گیاه برنج دیده می ­شود و خسارت­هایی را از جنبه کیفی و کمی به محصول برنج وارد می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات برنج کشور افزود: امروزه با گسترش مشکلات ناشی از اجرای کنترل شیمیایی، دیگر روش‌های مدیریت آفات به ویژه کنترل بیولوژیک از جایگاهی خاص در زراعت برنج برخوردار می‌باشند.

مجیدی با اشاره به بررسی نقش موثر یکی از عوامل کنترل بیولوژیک (زنبور تریکوگراما) در مقایسه با سایر روش‌های کنترل در یک پژوهش گفت: تاثیر پنج تیمار مختلف شامل کنترل بیولوژیک سه، دو و یک‌ساله، کنترل شیمیایی و کنترل زراعی به­ منظور کاهش جمعیت کرم ساقه‌­خوار نواری برنج در شالیزار­های استان گیلان مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: نتایج بررسی نشان داد که نوسان­‌های جمعیت کرم ساقه‌­خوار نواری در تیمار بیولوژیک سه ساله، روند کاهشی و جمعیت دشمنان طبیعی آن روند افزایشی داشته است. براساس نتایج به دست آمده، رهاسازی دوبار زنبور تریکوگراما در هر نسل کرم ساقه‌­خوار نواری برنج و طی سه سال متوالی، بیشترین تاثیر را نسبت به سایر روش‌­های مورد استفاده در کنترل کرم ساقه­‌خوار نواری برنج در شالیزار داشت.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند