آلودگی آب‌های داخلی باعث از بین رفتن زیستگاه‌ها می‌شود

آلودگی آب‌های داخلی باعث از بین رفتن زیستگاه‌ها می‌شود

نایب‌رئیس انجمن ماهی‌شناسی ایران گفت که آلودگی آب‌های داخلی باعث از بین رفتن زیستگاه‌ها و خشک شدن منابع آبی می‌شود.

سهیل ایگدری این تهدیدات را در پی افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی و همچنین صنعتی شدن و ورود فاضلاب های مختلف کشور به آب‌های داخلی و رودخانه‌ها عنوان کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی یکی از راه های نجات رودخانه‌ها از آلوده شدن را ماهیان بومی دانست و افزود: انجمن ماهی شناسی ایران به دنبال آن هست تا جایی که می تواند اهمیت ماهیان بومی را بشناساند و بر روی تنوع زیستی آن‌ها بیشتر کار کند که این امر توجه بیشتر مسئولین و مدیران مربوطه را می طلبد.

وی با بیان اینکه ماهیان بومی دارای تنوع زیادی هستند ولی به دلیل کوچک بودن ارزش اکولوژیکی و زیست محیطی برای آن قایل نیستند، اظهار امیدواری کرد که این ماهیان همچون جانوران خشک زی مانند یوزپلنگ ایرانی از بین نروند و برای نسل‌های بعد حفظ شوند.

نگاه‌ها بیشتر به سوی حفظ تنوع زیستی کشور است

ایگدری با بیان اینکه تاکید بر روی حفظ ماهیان بومی بیشتر برای حفظ تنوع زیستی کشور است، گفت: این ماهیان از جمله ذخایر ژنتیکی کشور هستند که شاید ارزش غذایی نداشته باشند ولی نیاز به حفظ و نگهداری دارند.

وی ادامه داد: این ماهیان میلیون ها سال زمان برده تا به این درجه تکامل برسند و نباید یک نسل آن‌ها را نابود کند.

استادیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران، تعداد گونه های ماهی آب شیرین در جهان را 300 گونه عنوان کرد و افزود: از این تعداد، 77 گونه بومی ایران هستند.

وی با بیان اینکه تنوع زیستی در آب‌های رودخانه‌ای کشورهای همسایه بسیار بالا است، اظهار داشت: ماهیان بومی رودخانه‌های کشورمان با معضلات زیادی همچون ورود ماهیان غیربومی و مهاجم روبرو هستند زیرا ماهیان غیربومی و مهاجم همچون تیلاپیا، ماهی قرمز و ماهی قزل الا با ماهیان بومی رقابت کرده و محیط زیست را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

ایگدری، تعداد ماهیان غیربومی ساکن رودخانه‌های کشورمان را حدود 34 گونه عنوان کرد و گفت: ماهیان غیربومی گونه‌هایی مقاوم هستند که در بدترین شرایط زندگی کرده و خود را با آن تطبیق می‌دهند به طوریکه حتی ماهیان آکواریمی نیز وارد رودخانه ها شده اند.

وی اظهار امیدواری کرد که رودخانه های کشور به ده‌ها سال قبل برگردد و رودخانه‌های تمیزی را داشته باشیم و شاهد حیات ماهیانی در این آب ها باشیم که از میلیون‌ها سال قبل تکامل یافته‌اند.

نایب رئیس انجمن ماهی شناسی ایران افزود: خیلی از کشورهای اروپایی و آمریکایی توانسته‌اند رودخانه‌هایشان را احیا کنند ولی رودخانه‌های کشور ما همچون رودخانه کرج بعد از محدوده سد کرج دیگر هیچگونه ماهی دیده نمی‎شود.

وی با اشاره به لزوم شناخت تنوع زیستی رودخانه‌ها، بیان داشت: در سال های گذشته یکی دو گونه ماهی همچون ماهی ‘کبود دندانی فارسی’ زیستگاهش در شیراز از بین رفته ولی در آکواریوم نگهداری می شود و در سال گذشته نیز 2 گونه ‘ماهی کور غار لرستانی’ و ‘ماهی کور غار تاشان’ را کشف کردیم که در میلیون‌ها سال پیش از آب های رودخانه‌ای در غارها رانده و محبوس شدند.

سهیل ایگدری، در سال جاری با مشارکت یکی از دانشگاه‌های ترکیه موفق به ثبت جهانی 4 گونه ماهی رودخانه‌ای آب‌های مشترک این دو کشور شده و سال گذشته نیز با همکاری کشور اسپانیا 5 گونه ماهی آب‌های داخلی کشورمان را به ثبت جهانی رساند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند