آماده‌باش نیروهای آمریکا در خلیج فارس

آماده‌باش نیروهای آمریکا در خلیج فارس

خبرگزاری رویترز به نقل از فرمانده ارشد نیروی دریایی آمریکا گزارش داد که این نیرو پس از تصمیم واشنگتن برای خروج از توافق بین‌المللی هسته‌ای با ایران سطح آماده‌باش نیروهای خود را در خلیج فارس بالا برده است.

فرمانده ارشدنیروی دریایی آمریکا گزارش داد که این نیرو پس از تصمیم واشنگتن برای خروج از توافق بین‌المللی هسته‌ای با ایران سطح آماده باش نیروهای خود را در خلیج فارس بالا برده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دریاسالار جان ریچاردسون فرمانده عملیات دریایی ایالات متحده پس از دیدار از ناوهواپیمابر جرج دبلیو بوش همزمان با عملیات آموزشی مشترک نیروهای این کشور و فرانسه در سواحل ویرجینیا به خبرنگاران، گفت: ما دقیقا وارد دوره‌ای از بی ثباتی می‌شویم، چگونه جهانیان به این تحول واکنش نشان خواهند داد؟

تصمیم سه شنبه هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، موجب آشفتگی و ناراحتی متحدان اروپایی واشنگتن، بی ثباتی در عرضه نفت و افزایش خطر درگیری در منطقه خاورمیانه شد.

ریچاردسون افزود: ما باید در حال آماده باش باشیم، حتی اندکی بیشتر از مواقع عادی، به منظور آمادگی کامل برای نشان دادن هرگونه واکنشی یا برای هر تحول تازه یا رخدادی مانند آن.

وی گفت: نیروی دریایی آمریکا از هنگام سخنان ترامپ (در باره خروج از برجام)، شاهد رفتار تهاجمی نیروهای ایران در خلیج فارس نبوده، اما به دقت مراقب اوضاع است.

ترامپ سه شنبه گذشته (۱۸ اردیبهشت – ۸ مه) خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را اعلام کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته‌ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.

در همین راستا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه دور تازه رایزنی‌های خود درباره توافق هسته‌ای که به دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد را از چین آغاز کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران روز گذشته وارد مسکو پایتخت روسیه شد و پس از رایزنی با همتای روس خود، مسکو را به مقصد بروکسل برای دیدار با وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترک کرد.

همزمان با سفر ظریف به بروکسل برای انجام مذاکراتی سرنوشت ساز با مقام‌های اروپایی درخصوص برجام، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز سه شنبه به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا، از ادامه همکاری‌های این اتحادیه با ایران در بخش انرژی به رغم احتمال اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا خبر داد.

این روزنامه بدون ذکر نام مقام ارشد اتحادیه اروپا به نقل از وی نوشت: سران اتحادیه اروپا که برای شرکت درنشست غیررسمی با سران کشورهای غرب بالکان به صوفیه بلغارستان رفته‌اند، تصمیم گرفتند مادامی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اجرای برجام ادامه دهند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند