آمادگی صندوق بین‌المللی پول برای از سرگیری همکاری با کره شمالی

آمادگی صندوق بین‌المللی پول برای از سرگیری همکاری با کره شمالی

یکی از مقامات صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: این نهاد برای از سرگیری همکاری‌های خود با کره شمالی امیدوار است.

صندوق بین‌المللی پول در حال حاضر ظرفیت وام‌دهی در حدود ۷۰۰ میلیارد دلار به ۱۸۹ کشور عضو خود را دارد و یکی از مقامات این صندوق به شرط ناشناس ماندن گفته است امیدواریم که کره شمالی به این نهاد بین‌المللی بپیوندد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: به روند پایش فرایند توسعه در این کشور ادامه خواهیم داد و امیدواریم تا جایی که کمکی از دستمان بر بیاید مفید باشیم.

بانک جهانی، بانک توسعه زیرساخت‌های آسیا و بانک بازسازی و توسعه اروپا از دیگر نهادهای مهم مالی بین‌المللی هستند که می‌توانند در صورت بازگشت کره شمالی به جامعه جهانی به این کشور وام دهند.

ماه گذشته نمایندگان این ۳ بانک در دیدار با کیم دونگ یئون- معاون نخست‌وزیر کره جنوبی بر تمایل خود برای مشارکت در فرایند بازسازی اقتصادی کره شمالی تاکید کردند.

به نظر می‌رسد تاکنون کره شمالی درخواست رسمی برای عضویت در بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول که هر دو در واشنگتن مستقر هستند را ارائه نداده است.

کیم این ریونگ- قائم مقام سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد- حاضر به پاسخ گویی به سوالات در این خصوص نشد.

با این حال به نظر می رسد عضویت کره شمالی در صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای کره شمالی هنوز دور از دسترس باشد چرا که این کشور بسیاری از الزامات عضویت در این نهادهای بین‌المللی را ندارد.

ژاپن و آمریکا که از حق رای بسیار زیادی در این ۲ نهاد برخوردارند روابط رسمی با کره شمالی ندارند.

دیوید دلار- کارشناس موسسه «جان تورنتون» گفت: اگر کره شمالی درخصوص اصلاحات اقتصادی جدی است باید در سریع ترین زمان ممکن به بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول بپیوندد.

وی گفت: موسسات مختلف می‌توانند مشورت‌های لازم برای نیل به این هدف را به کره شمالی بدهند.

 

منبع: ساوث چاینا مورنینگ پست

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند