آمادگی ۱۴۰ کارخانه چای‌سازی برای خرید و فرآوری برگ سبز چای

آمادگی ۱۴۰ کارخانه چای‌سازی برای خرید و فرآوری برگ سبز چای
رئیس سازمان چای گفت: تاکنون با 140 کارخانه چای‌سازی برای خرید تضمینی برگ ‌سبز و فرآوری و تبدیل آن به چای خشک قرارداد بسته‌ایم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدولی روزبهان افزود: چای یک محصول مهم کشور است و با کارخانه‌های دیگر در مناطقی که برداشت برگ سبز دیرتر آغاز می‌شود در حال انعقاد قرارداد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵۰ کارخانه چایسازی در استان‌های گیلان و مازندران وجود دارند و در کنار این کارخانه‌ها، کارخانه‌های بسته‌بندی و توزیع چای نیز فعالیت می‌کنند.

وی از برداشت رسمی برگ سبز چای در استان‌های گیلان و مازندران همزمان با گرم شدن هوا خبر داد و اظهارداشت: ۵۰ هزار خانوار چایکار در زمینه تولید و فرآوری چای خشک در استان‌های گیلان و مازندران اشتغال دارند.

رییس سازمان چای کشور اظهار داشت: سالانه ۱۱۰ هزار تن چای خشک در کشور مورد نیاز است و مصرف سرانه چای نیز یک و نیم کیلوگرم است.

روزبهان گفت: ۵۰۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم از طریق درآمد کشاورزی چای زندگی می‌کنند و افزایش تولید چای برای دولت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در این راستا برنامه‌ریزی به منظور توسعه باغ‌های چای انجام شده است.

وی به وجود ۳۴ هزار هکتار باغ چای در دهه ۷۰ در استان‌های گیلان و مازندران اشاره کرد و ادامه داد: در آن سال‌ها حدود ۷۰ هزار تن چای خشک در کشور تولید می‌شد که این تولید ۶۵ تا ۷۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کرد اما این روند سیر نزولی پیدا کرد و در سال‌های ۹۱ تا ۹۳ بدترین‌ شرایط تولید چای در کشور تجربه شد.

وی یادآورشد: اما با حمایت‌های دولت تدبیر و امید تولید چای در ۲ سال گذشته روند رشد را طی کرده است و در سال گذشته ۱۳۹ هزار تن برگ سبز چای در گیلان و مازندران تولید شد و ضریب خودکفایی در مقابل ۱۳ درصدی سال ۹۳ به ۲۸ درصد رسید.

روزبهان، افزایش تولید چای را سبب بازگشت روحیه امید و نشاط در صنعت چای کشور عنوان کرد و اظهار داشت: بازگشت اعتماد مصرف‌کننده داخلی به چای ایرانی بسیار با اهمیت است.

شورای اقتصاد در آخرین جلسه خود در ۲۵ اسفند ماه ۹۵ ،قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی ۹۶ را به ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو را ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین کرد.

در استان‌های گیلان و مازندران حدود ۲۸ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که ۹۰ درصد آن در گیلان واقع شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند