آمار متناقض اشتغال‌زایی سخنگوی دولت

آمار متناقض اشتغال‌زایی سخنگوی دولت

درحالی که محمدباقر نوبخت مدعی این است که در ۹ ماهه سال جاری ۹۱۸ هزار نفر وارد بازار کار شده‌اند که مقایسه نتایج آمار بیکاری پاییز ۹۶ با سال ۹۵ حکایت از این دارد که دربازه زمانی ۹ ماهه حدود ۷۴۳ هزار شغل جدید در کشور ایجاد شده است.

محمدباقر نوبخت،رئیس سازمان برنامه‌بودجه کشور در همایش سالانه نظام فنی و اجرایی کشور گفت: در 9 ماهه سال جاری برنامه این بوده است که 935 هزار نفر وارد بازار کار شوند اما 918 هزار نفر وارد بازار شدند و ما به تفاوت این میزان به جمعیت بیکاران کشور افزوده شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون رئیس‌جمهور با اشاره به میزان اشتغال‌زایی گفت: در 9 ماهه سال جاری برنامه این بوده است که 935 هزار نفر وارد بازار کار شوند اما 918 هزار نفر وارد بازار شدند و مابه‌التفاوت این میزان به جمعیت بیکاران کشور افزوده شد.

در برنامه برای اشتغال‌زایی داریم تا یک میلیون و 32 هزار شغل در سال آینده ایجاد شود این در حالی است که 807 هزار نفر در سال آینده وارد بازار کار می‌شوند و 70 درصد آنها را فارغ التحصیلان د انشگاهی تشکیل می‌دهند. عقب‌ماندگی و انباشت مشکلات زیاد است و باید صبر کرد تا مشکلات حل شود.

ادعای محمدباقر نوبخت در حالی بیان می‌شود که گزارش‌های مرکز آمار چیز دیگری است.

بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در پاییز امسال از جمعیت 26 میلیون و 472 هزار و 835 نفر فعال کشور، بالغ بر 23 میلیون و 331 نفر شاغل و بیش از 3 میلیون و 141 هزار و 6000 نفر بیکار هستند.

این نرخ بر اساس شاخص‌های عمده نیروی کار بر حسب جنس، نقاط شهری و روستایی در سال 95 از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد از جمعیت 25 میلیون و 791 هزار و 450 نفر فعال کشور، بالغ بر22 میلیون و588 هزار نفر شاغل و حدود 3 میلیون و 203 هزار و 398 نفر بیکار بوده‌اند.

مقایسه این آمار حاکی از این است که حدود 743هزار شغل جدید در بازه زمانی 9 ماهه سال96 ایجاد شده است.

البته لازم است بیان شود در شرایطی که رکود در اقتصاد حاکم و تعداد زیادی از واحدهای تولیدی با کمترین ظرفیت فعالیت می‌کنند، امکان اینکه بخشی از این تعداد اشتغال ایجاد شده غیر رسمی، ناپایدار و مشاغل زیرزمینی باشد وجود دارد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند