آمار اقتصادی ایالت‌های مختلف آمریکا در سال ۲۰۱۷

آمار اقتصادی ایالت‌های مختلف آمریکا در سال ۲۰۱۷

آمارهای منتشر شده از تولید ناخالص داخلی ۵۰ ایالت آمریکا نشان می‌دهد ایالت لوئیزیانا بدترین و واشنگتن بهترین عملکرد را در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند.

اقتصاد این ایالت با رشد منفی ۰.۲ درصدی، برای دومین سال متوالی کوچک شد که یکی از عوامل مهم ثبت این عملکرد ناامیدکننده، مربوط به بخش تولید کالا بوده است که شامل صنایع کلیدی پالایشگاهی و شیمیایی است. بخش‌های گسترده دیگری چون حمل‌ونقل، انبارداری و دولت نیز سهم قابل ذکری در کاهش رشد این ایالت داشته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اقتصاد این ایالت در سال ۲۰۱۶ نیز رشد منفی ۰.۴ درصدی را تجربه کرده بود، در آن سال بسیاری از ایالت‌های وابسته به نفت با رشد منفی مواجه بودند. اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۷ در مجموع رشد ۲.۱ درصدی را تجربه کرده بود.

اقتصاد ایالت لوئیزیانا ارزشی معادل ۲۴۶ میلیارد دلار دارد و درحال حاضر ۶ درصد پایین‌تر از قله خود که در سال ۲۰۱۰ ثبت شد قرار دارد.

واشنگتن بیشترین رشد اقتصادی را در بین ایالت‌های آمریکا داشت و تولید ناخالص داخلی این ایالت در سال گذشته ۴.۴ درصد افزایش یافته است و پس از این ایالت، کانکتیکات و کانزاس بهترین عملکرد را داشته اند.

گرگ آلبرت- کارشناس اقتصادی ارشد دفتر قانون‌گذاری مالی لوئیزیانا- گفت: آمارها نشان می دهد لوئیزیانا هنوز با پیامدهای ناشی از کاهش بهای نفت که منجر به رکود و کند شدن نرخ رشد آن از سال ۲۰۱۰ شد، دست به گریبان است. طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ این ایالت تنها در دو سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ توانسته است رشد اقتصادی مثبت را تجربه کند.

در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ رشد اقتصادی این ایالت به ۲.۲ درصد رسید که با وجود مثبت بودن از متوسط ۲.۷ درصدی کل کشور پایین‌تر است.

لازم به ذکر است بزرگ ترین اقتصاد در بین ایالت های مختلف آمریکا در اختیار کالیفرنیا است که تولید ناخالص داخلی آن بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با ۱۲۷ میلیارد دلار افزایش به ۲.۷ تریلون دلار رسیده است و اکنون پنجمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌رود.

 

منبع: ادورتایزر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند