آمار انصرافی‌های دریافت یارانه، حدود ۱۰ درصد/ پیش‌بینی‌های دولت محقق شد؟

در حالی که امروز آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان و انصرافی‌ها از دریافت یارانه نقدی است، اخبار غیررسمی حاکی از آن است که حدود ۱۰ درصد مردم از گرفتن یارانه منصرف شده‌اند.  امروز یکشنبه آخرین مهلت برای سرپرستان جامانده یا انصراف دهنده از ثبت نام یارانه نقدی مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها در سایت رفاهی است.

در حالی که امروز آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان و انصرافی‌ها از دریافت یارانه نقدی است، اخبار غیررسمی حاکی از آن است که حدود ۱۰ درصد مردم از گرفتن یارانه منصرف شده‌اند.

 امروز یکشنبه آخرین مهلت برای سرپرستان جامانده یا انصراف دهنده از ثبت نام یارانه نقدی مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها در سایت رفاهی است.

به گفته مسئولان دولت یکی از مباحث مهمی که تکلیف شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی را در این مرحله تعیین می‌کند منابع حاصل از انصراف دهندگان یارانه نقدی است.

نوبخت معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور در این باره معتقد است: این منابع وضعیت افزایش حامل‌های انرژی و نیز چگونگی حمایت از دیگر بخش‌ها مانند بهداشت و درمان و اشتغال و تولید را مشخص خواهد کرد و به نوعی دست دولت را برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به جامعه یاری خواهد کرد.

در رابطه با نتایج و آمار انصرافی‌ها و منابع حاصل از آن تاکنون گمانه زنی‌های مختلفی از سوی مسئولان و کارشناسان صورت گرفته که البته سازمان هدفمندی یارانه‌ها این اعداد و ارقام در خصوص انصراف دهندگان را رد کرده است.

گرچه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در این باره معتقد است که دولت انتظار ندارد که 20 تا 30 درصد مردم از دریافت یارانه انصراف دهند، اما غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیش بینی کرده است که حدود 7 تا 10 درصد مردم از گرفتن یارانه خودداری کنند.

در همین راستا یک مقام آگاه دولتی در خصوص میزان انصراف دهندگان گفت: هنوز آمار ثبت نام و انصراف نهایی نشده اما شواهد نشان می دهد که حدود 10 درصد از سرپرستان کشور از گرفتن یارانه نقدی منصرف شدند.

این آمار نشان می‌دهد انتظار دولت در این زمینه محقق نشده و پیش بینی می‌شود با این وجود دولت طبق قانون عمل کرده و با تعیین سقف درآمدی برخی از سرپرستان را حذف کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند