آمار بالای ضایعات محصولات دستاورد کشاورزی سنتی

آمار بالای ضایعات محصولات دستاورد کشاورزی سنتی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: کشاورزی سنتی از دلایل اصلی آمار بالای ضایعات در تمامی مراحل تولید اعم از کاشت، داشت و برداشت محسوب می‌شود.

عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از آمار بالای ضایعات محصولات کشاورزی اظهار کرد: براساس آمارهای موجود، میزان ضایعات محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره ۲۵ تا ۳۰ درصد برآورد شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی کشاورزی سنتی را عامل آمار بالای ضایعات در تمامی مراحل تولید اعم از کاشت، داشت و برداشت دانست.

پاپی‌زاده با اشاره به اینکه میزان ضایعات در مرحله پس از برداشت محصولات کشاورزی بسیار بالاست، بیان کرد: در مراحل حمل و توزیع محصولات کشاورزی، آمار ضایعات به دلیل نامناسب بودن سیستم حمل و نقل محصول و نبود فرهنگ مناسب در مصرف بسیار بالاست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر انتخاب نوع بذر مناسب در زمان کاشت افزود: انتخاب بذور مناسب برای محصولات مختلف امری ضروری است به طوریکه در کلزا بذر مقاوم به ریزش، گوجه فرنگی بذر دارای قابلیت نگه داری در انبار باید مد نظر قرار گیرد.

به گفته وی میزان ضایعات محصولات کشاورزی از رقم واردات سالیانه بالاتر است.

پاپی‌زاده با اشاره به اینکه ماشین آلات برداشت در بخش کشاورزی فرسوده هستند، اظهار کرد: بر این اساس این امر مشکلات عمده‌ای از قبیل ریزش محصول گندم و جو در زمان برداشت را به همراه داشته است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند
مطالب گزیده از سراسر وب پیشنهاد یکتانت