چهارشنبه‌ «صوری»؛ چهارشنبه آخر سال و آمار متناقض قربانیان

چهارشنبه‌ «صوری»؛ چهارشنبه آخر سال و آمار متناقض قربانیان

روند بررسی اظهارات مسئولین در چند سال گذشته پیرامون چهارشنبه‌سوری نشان می‌دهد که هر ساله با جمله «خوشبختانه تلفات امسال کاهش چشم‌گیر داشت» مواجه می‌شویم. همچنین آمار میزان تلفات هر سال، کاملا متفاوت و متناقض است.

میلاد مرادی: روزهای پایان سال یکی از لذت‌بخش‌ترین ایام هر سال است. بسیاری از افراد روزهای منتهی به اسفند را در حال تدارک خرید برای نوروز هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در کنار تمام شادی‌های پایان سال، خانواده‌های زیادی نگران تامین امنیت فرزندان خود و دور ماندن آنها از انواع مواد محترقه هستند.

سه‌شنبه شب هر سال در ایران خیابان‌ها و معابر شهری حال‌و‌هوای دیگری دارد. چهارشنبه‌سوری یکی از دیرینه‌ترین سنت‌های ایرانی است که از گذشتگان بسیار دور به جای مانده است. این مراسم، همانند عید نوروز در تمام مناطق مختلف ایران برگزار می‌شود.

کارشناسان اعتقاد دارند این سنت زیبا در گذشته به شکل دیگری انجام شده است. اما اکنون پرتاب انواع مواد محترقه یکی از دلهره‌انگیزترین شب‌ها را برای خانوداه‌های ایرانی رقم می‌زند.

هر ساله تعدادی از افراد در شهرهای مختلف ایران به خاطر برگزاری این مراسم کشته یا زخمی می‌شوند. در این نوشتار به میزان تلفات چهارشنبه‌سوری در چند سال اخیر و مقایسه آنها با هم می‌پردازیم.

چهارشنبه‌سوری 91 تا 95

براساس اظهارات محمدتقی طاهریان، رئیس وقت اورژانس کشور 3 نفر در حوادث چهارشنبه‌سوری سال 91 کشته و 1987 نفر دیگر مصدوم شدند که تعداد آقایان مصدوم نسبت به بانوان 3.5 بر یک بود. همچنین 11 نفر در این سال دچار معلولیت شدند.

البته صابری‌نیا رئیس اورژانس کشور در سال 94، آمار کشته‌شدگان چهارشنبه‌سوری سال 91 را 19 تن اعلام کرده بود که با آمار 3 نفر تفاوت چشمگیر دارد.

براساس اظهارات صابری‌نیا، آمار کشته‌های چهارشنبه‌سوری 92 حدود 9 تن برآورد شده است. همچنین براساس اظهارات مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، میزان 382 نفر مجروح و مصدوم شده‌اند.

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در مورد ترکیب سنی و میزان آسیب‌ها در سال 92 گفته بود: بیشترین آسیب‌ها به چشم، گوش و در مجموع به صورت افراد وارد شده و بیشترین قشری که در حوادث این شب آسیب دیدند، مربوط به گروه سنی 15 تا 24 سال بوده است.

براساس یکی از آمارهای اعلام شده از طرف رئیس اورژانس کشور، میزان تلفات چهارشنبه‌سوری سال 93 حدود 407 تن مجروح و 3 نفر کشته بوده است. همچنین در این سال براساس اظهارات سخنگوی اورژانس کشور، 22 مورد قطع عضو و 2 مورد تخلیه چشم وجود داشته است.

از طرفی صابری‌نیا، رئیس اورژانس کشور میزان تلفات چهارشنبه‌سوری 93 را در حدود 1087 نفر دانسته که از این تعداد 526 نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند. وی همچنین تعداد کشته‌ها را 4 نفر اعلام کرده بود.

آن‌گونه که یکی از آمارها روایت کرده است، برای سال 94 نیز 259 نفر مصدوم و سه نفر کشته شده‌اند. همچنین 15 قطع عضو در این سال به ثبت رسیده است.

آمارهای اعلام شده از طرف مسئولین در مورد میزان تلفات چهارشنبه‌سوری هر سال، حاکی از متفاوت و متناقض بودن این آمارها است.

مجتبی خالدی، رئیس اورژانس کشور آمار تلفات چهارشنبه‌سوری سال 94 را این‌گونه اعلام کرده است: در مجموع 2039 نفر مرد و 636 زن به مراکز درمانی مراجعه کردند. از این تعداد 626 نفر بستری شدند و بقیه به طور سرپایی درمان شدند. وی همچنین میزان کشته‌ها را سه نفر اعلام کرده است.

برای سال 95 نیز همچنان روایت‌ها متفاوت و متناقض هستند. به گونه‌ای که کولیوند، رئیس اورژانس کشور در اظهاراتی تلفات چهارشنبه‌سوری این سال را اینگونه بیان کرده است: بالغ بر دو هزار و 351 نفر مصدوم شدند که 600 نفر تحت بستری قرار گرفتند. تاکنون نیز 442 نفر بستری بوده و مابقی نیز مرخص شدند.

وی همچنین گفته بود: متاسفانه قبل از روز 24 اسفند 7 نفر بر اثر حوادث چهارشنبه پایان سال در اردبیل جان باخته بودند. دیشب نیز سه نفر جان‌باخته دیگر به این آمار اضافه شد.

هر سال کمتر از پارسال!

دو نکته در میان اعلام آمار تلفات حوادث چهارشنبه‌سوری در ایران نهفته است. به نحوی که معمولا هر سال با جمله «خوشبختانه تلفات امسال کاهش چشم‌گیر داشت»، مواجه می‌شویم.

سال 95، رئیس اورژانس کشور درباره کاهش میزان تلفات چهارشنبه‌سوری این سال نسبت به سال 94 می‌گوید: تعداد مصدومین سرپايی كل كشور ٢٠٠٠ نفر بود که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد كاهش داشت و تعداد مصدومین بستری ۶۰۰ نفر در كل كشور بود که این تعداد نسبت به سال گذشته ٢٩ درصد كاهش داشت.

صحبت از کاهش آمار تلفات چهارشنبه‌سوری نسبت به سال گذشته، برای سال 94 نیز تکرار شده است. به نحوی که سخنگوی اورژانس کشور در این زمینه گفته است: با وجود این آمارها، شواهد نشان از کاهش تلفات چهارشنبه آخر سال نسبت به سال‌های گذشته دارد.

جالب است که رئیس اورژانس کشور در سال 93 بازهم میزان تلفات چهارشنبه‌سوری در این سال را نسبت به سال قبل کمتر می‌داند و بیان می‌کند که آمار تلفات در این سال نسبت به سال 92 کاهش چشمگیر داشته است. این گفته از طرف سخنگوی اورژانس کشور نیز تایید شده است.

مسئولین، هر سال میزان تلفات چهارشنبه‌سوری را کمتر از سال قبل اعلام می‌کنند، اما به نظر نمی‌رسد برداشت عمومی جامعه چنین چیزی را پذیرفته باشد.

جمله «خوشبختانه تلفات امسال کاهش چشم‌گیر داشت» برای چهارشنبه‌سوری سال 92 نیز تکرار شده است. فرماندهی نیروی انتظامی وقت از کاهش 30 درصدی آمار تلفات چهارشنبه‌سوری این سال نسبت به سال قبل از آن خبر داده بود.

از طرف دیگر، وجود آمارهای متناقض یکی دیگر از ویژگی‌های اعلام تلفات هر ساله چهارشنبه‌سوری است. به نحوی که اظهارات مسئولین در این زمینه کاملا متفاوت و متناقض است.

بنابراین به طور کلی، روند بررسی اظهارات مسئولین مربوطه در چند سال اخیر در مورد تلفات چهارشنبه‌سوری هر سال، حکایت از این دارد که اولا اظهارات مسئولین در این زمینه بسیار متفاوت و متناقض است. دوم آنکه در ادعایی جالب هر ساله اعلام می‌شود که میزان تلفات کاهش چشمگیر داشته است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند