موضوعات داغ:

کاهش ۲۵ درصدی چک‌های برگشتی / یک‌ماهه ۸۶۹ هزار چک برگشت خورد

کاهش ۲۵ درصدی چک‌های برگشتی / یک‌ماهه ۸۶۹ هزار چک برگشت خورد

در آبان‌ماه سال جاری بیش از ۸۶۹ هزار فقره چک به ارزش ۹٫۳ هزار میلیارد تومان برگشت خورد که در مقایسه با مهرماه امسال از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۲۵٫۲ درصد و ۳۶٫۹ درصد کاهش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آمارهای منتشره از سوی بانک مرکزی در آبان‌ماه سال جاری در کل کشور ۷٫۲ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۷۱ هزار میلیارد تومان مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۹٫۸ درصد و از نظر مبلغ ۲۳٫۸ درصد کاهش داشته است.

از ۷٫۲ میلیون فقره چک مبادله‌شده در آبان‌ماه سال جاری، ۶٫۲ میلیون فقره چک به ارزش ۶۱٫۹ هزار میلیارد تومان وصول و ۸۶۹ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۹٫۳ هزار میلیارد تومان برگشت داده شده است.

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ در بین استان‌های کشور بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای، متعلق به استان گیلان و یزد بوده؛ به‌طوری که در این استان‌ها حدود ۹۰ درصد چک‌ها وصول می‌شود.

استان البرز با ۸۹٫۸ درصد و کرمانشاه با ۸۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین در ماه مذکور در بین استان‌های کشور احتمال برگشت خوردن چک در استان کهگیلویه و بویراحمد بیشتر بوده است.

نسبت چک‌های برگشتی به تفکیک هر استان.

بررسی آمارها نشان می‌دهد بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای به استان کهگیلویه و بویراحمد تعلق دارد، در این استان ۲۱٫۴ درصد چک‌ها برگشت داده می‌شود؛ استان کردستان با ۱۷٫۴ درصد و چهارمحال و بختیاری با ۱۶٫۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند