موضوعات داغ:

آمریکایی‌ها به امید ثروتمندشدن دینار عراق می‌خرند

آمریکایی‌ها به امید ثروتمندشدن دینار عراق می‌خرند

برخی از مردم در آمریکا میلیون‌ها دینار عراق را به این امید خریده‌اند که ترامپ این ارز را مجددا ارزش‌گذاری کند و آنها ثروتمند شوند.

برخی از مردم در آمریکا میلیون‌ها دینار عراق را به این امید خریده‌اند که ترامپ این ارز را مجددا ارزش‌گذاری کند و آنها ثروتمند شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شایعاتی مبنی بر اینکه دولت آمریکا قصد داشت دینار عراق را با ارزش فعلی ۰٫۰۰۰۸۴ دلار به چیزی برابر با دلار یا حتی فراتر از آن تبدیل کند، قدمتی بیش از دوره ترامپ دارد و به زمان ریاست جمهوری صدام حسین قبل از جنگ خلیج فارس در اوایل دهه ۱۹۹۰ برمی‌گردد.

آمریکا در ابتدا در پاسخ به حمله صدام به کویت اقدام نظامی کرد. بعد بغداد را تحریم کرد و بالاخره در حمله سال ۲۰۰۳ او را سرنگون ساخت و اینگونه اقتصاد ویران عراق تحت کنترل آمریکا در آمد .

طبق گزارش دیلی‌فیست، این نظریه در دولت ترامپ دوباره جان گرفته است. ترامپ در ماه آوریل ۲۰۱۷ در پاسخ به این ادعا که چین دارد ارزش یوآن را دستکاری می کند قول داد که تمام ارزها در میدانی برابر بازی کنند. بسیاری این حرف او را فراموش نکرده اند.

در آوریل ۲۰۰۳ درست یک ماه پس از آغاز جنگ عراق، نیوزویک در پاسخ به یک پاکستانی که پرسیده بود ارزش صد هزار دینار عراقی پس از جنگ چه خواهد بود، این مطلب را از قول باب هورماس، اقتصاددان گلوبال سچس نوشت:

متاسفانه ارزش دینار الان زیاد نیست. قبل از اولین جنگ خلیج فارس ارزش هر دینار برابر با ۳ دلار بود. حالا هر دینار کمتر از نصف پنی ارزش دارد. بنابراین ۱۰۰ هزار دینار شما فقط ۵۰ سنت می‌ارزد و احتمالا پس از پایان جنگ ارزش آن کمتر هم خواهد شد.

ممکن است دولت عراق یک دینار جدید بسازد (بدون عکس صدام) و اجازه تبدیل قدیمی‌ها را بدهد ولی جنگ به ندرت به نرخ مبادله کمک می‌کند. عجله کن و دینارهایت را قبل از دیگران در سایت‌ ای بی بفروش.

در ژانویه همان سال، سردبیر مالی سی ان ان به خواننده‌ای که پرسیده بود آیا باید دینار عراق را بخرد یا نه امید داد که ارزش آن دوباره تثبیت خواهد شد. در سپتامبر همان سال هم ای بی سی نیوز این پدیده را بررسی کرد و یک ماه بعد مجله بوستن داشت با سرمایه‌گذاران دلار در عراق صحبت می‌کرد.

سالها گذشت و بحران عراق هم عمیق‌تر شد و باعث شد بسیاری سایت‌های آنلاین به فروش دینار عراق به خریداران آمریکایی ادامه دهند و به آنها اطمینان دهند به زودی ارزش گذاری مجدد صورت می‌گیرد.

در سال ۲۰۱۵، اف بی آی از معامله کنندگان دینارعراق بازجویی می‌کرد. سال بعد کمیسیون اوراق بهادار و بورس ایالات متحده شکایتی از یک مرد یوتایی برای فروش ۱٫۷ میلیارد دینار ثبت کرد.

ولی این روند ادامه داشت. ماه گذشته یکی از بزرگ‌ترین مبادله کنندگان دینار عراق توسط هیئت منصفه فدرال پس از ۴ هفته محاکمه محکوم شد.

جستجو در گوگل و توییتر نشان می‌دهد که بسیاری این پدیده را باور کرده اند و هنوز در مورد احتمال ارزش گذاری مجدد دینار حرف می زنند و امیدوارند تاجر میلیاردری که تبدیل به رئیس جمهور ترامپ شده همان کسی باشد که این اتفاق را رقم می‌زند.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند