ربیعی:

آمریکا هم باید تحریم‌ها را لغو کند و هم به شرایط مذاکره برگردد

آمریکا هم باید تحریم‌ها را لغو کند و هم به شرایط مذاکره برگردد

سخنگوی دولت درباره مذاکره ایران و آمریکا گفت: آمریکا باید هم تحریم‌ها را لغو کند و هم به شرایط مذاکره برگردد، در آن صورت تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنیم، هیچ تناقضی هم بین گفته‌های مسئولین در این حوزه وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی ربیعی در نشست خبری این هفته با گرامیداشت یاد شهدا و ایثارگران دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: این هفته درس آموزی زیادی برای همه دارد. صدام با خواری از بین رفت، اما ملت ما پابرجا بودند. ملت ایران دفاعی انجام دادند که امروز بدخواهان جسارت تجاوز به ایران را ندارند.

امروز دولت دفاع مقدس خود را در دو جبهه تعریف می‌کند

وی ادامه داد: با خدا و مردم مجدد در این هفته پیمان می بندیم که از تمامیت ارضی کشور و ارزش‌های انقلاب دفاع کنیم. امروز هم دولت دفاع مقدس خود را در دو جبهه تعریف می کند. اول رفتارهای ظالمانه آمریکاست که قصد کوچک کردن ایران را دارد. از سوی دیگر دفاع در برابر هر نوع تجاوزی که صورت می‌گیرد و پیش‌بینی تجاوزهایی که می‌خواهد صورت بگیرد و از طرف دیگر دفاع از معیشت و کرامت انسانی است.

نمی‌توانیم ایران را به ایران با منافع منطقه محدود کنیم

ربیعی گفت: در طول تاریخ جنگی رخ داد که یک وجب خاک کشور را از دست ندادیم. آغازگر نبودیم اما دفاع کننده خوبی بودیم و ارزش های انسانی را در مقابل دشمن حفظ کردیم. امروز در کنار برادران مسلمان عراقی هستیم و به آن ها در مقابل دشمنی به نام داعش کمک کردیم. نمی توانیم ایران را به ایران با منافع منطقه محدود کنیم، راه همکاری همه در منطقه است.

دلیل سفر روحانی به نیویورک،‌ رساندن پیام ملت به افکار عمومی دنیاست

وی تصریح کرد: امروز سفر رئیس جمهور به نیویورک را خواهیم داشت تا زبان ملت ما از تریبون سازمان ملل باشد. رئیس جمهور ابتدا تردید داشت به این سفر برود. این سفر انجام شد و دلیلش احقاق حقوق ملت ایران و رساندن پیغام ملت به افکار عمومی دنیا است.

رییس‌جمهور می‌تواند پژواک ایران را به گوش دنیا برساند

سخنگوی دولت گفت: رئیس جمهور قادر خواهد بود برخلاف خواست آمریکایی ها منافع ملی ایران را دنبال کند و پژواک ایران را به گوش دنیا برساند. چندین دیدار با مدیران رسانه ای نیز طراحی شده است.

اکنون ایالت متحد آمریکا تنهاتر از گذشته است

وی افزود: رئیس جمهور قصد دارد به دنیا نشان دهد امریکا در منزوی کردن ایران موفق نخواهد شد. اکنون ایالت متحد آمریکا تنها تر از گذشته است و ایران است که در بین سران دنیا و افکار عمومی آمریکا تنها نیست.

هدف طرح ائتلاف امید و صلح هرمز، بازگشت آرامش برای مردم دنیا و منطقه است

سخنگوی دولت گفت: مقاومت ما رو به گسترش است و راهکارهای ما برای ادامه زندگی موفق تر است. طرح ائتلاف امید و صلح هرمز ایده‌ای است که رئیس جمهور در سخنرانی خود ارائه خواهد کرد. هدفش بازگشت صلح و آرامش برای همه مردم دنیا و منطقه است.

وی تاکید کرد: رئیس جمهور ائتلاف امید را تقدیم سازمان ملل خواهد کرد و با جزئیات بیشتری این طرح را برای صلح در منطقه تشریح می کند.

ربیعی با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: بهار دانش را به همه مردم تبریک می گوییم. دیروز برنامه های وزارت آموزش و پروش در هیات دولت صورت گرفت، اینکه دولت چه زیرساخت‌هایی را می تواند فراهم کند مورد بررسی قرار گرفت. انتخاب حاجی‌میرزایی هم امیدهایی برای حل مشکلات این حوزه ایجاد کرده است.

روحانی بعد از سفر نیویورک،‌ در آموزش و پرورش حضور می‌‌یابد

وی سپس توضیحاتی درباره این وزارتخانه ارائه داد و گفت: رئیس جمهور بعد از سفر در این وزارتخانه حضور خواهد داشت و مشکلات را در همان جلسه بررسی می کند. نسبت استخدام‌ها و شیوه‌ استخدام افرادی که در حال حاضر در این وزارتخانه هستند بررسی خواهد شد. ارتقای مدارس دولتی از جمله موارد مهم است.

مخالفتی با مدارسی که با پول مردم اداره می شوند نداریم

ربیعی گفت: ما مخالفتی با مدارسی که با پول مردم اداره می شوند نداریم، اما شرطش رقابت برابر با مدارس دولتی است.

سامانه استخدام در آموزش و پروش ایجاد می‌شود

وی تاکید کرد: سامانه استخدام در آموزش و پروش ایجاد خواهد شد. پرسش مهر امسال نیز به نشاط دانش آموزان می پرداخت. دیپلمی که بتواند وارد بازار کار شود افزایش مهارت‌های اجتماعی و فردی و افزایش قدرت مدرک دیپلم مورد بررسی قرار گرفت. نقدی هم حاجی میرزایی درباره کنکور ارائه داد.

نفتکش انگلیسی می‌تواند حرکت کند

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در ارتباط با آزادسازی نفتکش انگلیسی گفت: سازمان بنادر ما اعلام کردند کار حقوقی این نفتکش به پایان رسید. زمینه آزادی نفتکش فراهم شده و می توان حرکت کند، روال اداری اش انجام شده است.

سال‌هاست که آمریکا مقر سازمان ملل را گروگان گرفته است

وی در پاسخ به پرسشی درباره سیاسی کاری دولت آمریکا درباره صدور ویزا برای هیئت ایرانی گفت: خیلی طبیعی است که امریکا سعی کند ما کمتر در خاک ایالت متحده امریکا صحبت کنیم. وقتی وارد جنگ می شوند از همه ابراز استفاده می کنند. تاخیر غیر قانونی بود، هیئت همراه را کوچک کرد. رسانه‌های ما را منع کردند در صورتی که ما برخلافش عمل می کنیم. فشاری که سازمان ملل به آن ها داد مشکل را حل کرد. یکی از دلایلی که ما می خواستیم بریم همین بود که آن ها نمی خواستند ما باشیم و ما می خواستیم آنان جواب فشارشان را نگیرند. متاسفانه سال‌هاست که آمریکا مقر سازمان ملل را گروگان گرفته است.

امریکا هم باید تحریم‌ها را لغو کند و هم به شرایط مذاکره برگردد

وی در پاسخ به سوالی درباره توییت کریستین امان پور مبنی بر آمادگی ایران برای مذاکره با ترامپ، گفت: امریکا باید هم تحریم ها را لغو کند و هم به شرایط مذاکره برگردد. در آن صورت تصمیمات لازم را اتخاذ می کنیم. هیچ تناقضی هم بین گفته های مسئولین در این حوزه وجود ندارد.

کسی از طریق سازمان سنجش بدون قوانین وارد نشده است

ربیعی درباره صندلی فروشی در دانشگاه‌ها گفت: این خبر نگرانی برای کسانی که زحمت می‌کشند به دانشگاه برسند ایجاد کرده است. عین واقعیت را می‌گویم؛ به هیچ شکلی از طریق سازمان سنجش کسی وارد دانشگاه نشده است. در پنج سال گذشته هم کسی از طریق سازمان سنجش بدون قوانین وارد نشده است.

وی ادامه داد: یک خلاف طی پنج سال گذشته اتفاق افتاد که حراست در ابتدا جلوی آن را گرفت.

سخنگوی دولت گفت: حدود ده هزار پرونده برای دانشجویان ایرانی که در خارج تحصیل می کردند به وزارت بهداشت ارسال شد. سه هزار پرونده از این تعداد رد شد. از حوزه تصمیم گیری خارج شد. بحثی مطرح شد که انانی که حدود سی و شش واحد در خارج تحصیل کردند اگر خواستند به داخل بیایند. از آن تعدادی که گفتم بخشی از دانشگاه غیر معتبر بودند و بخشی سندسازی شده بود. بخشی از افراد واحدهای لازم را طی نکرده بودند. آنچه که رخ داد این بود که یک میلیارد تومان پول گرفتند که شخصی سندسازی کند و به دانشگاه داخل بیاید. این شرکت ها که پول می گرفتند به قوه قضاییه معرفی شدند.

ربیعی گفت: این دختر خانومی که مطرح شد نه لیست نمره داشته و نه ثبت‌نام شده است، نه در لیست نمرات دانشکده وجود داشته است. آنچه که رخ داده دوستی با چند دختر بوده است که از طریق آنان وارد دانشگاه شده، به استاد گفته اسمم را در لیست خودتان اضافه کنید تا اسمم در حذف و اضافه وارد لیست شود. شرکت‌ها هم از او سوء استفاده کردند و با او مصاحبه کردند. با اطمینان می گویم که از طریق کنکور نیامده و سوءاستفاده شده است.

به گزارش ایسنا،‌ سخنگوی دولت در ادامه این جلسه گفت: به سه رئیس دانشگاه خوبمان اعتراض شده که جلوی بورس ها را گرفتند؛ امیدواریم با حسن نیت با مشکل آنان که می خواستند از حریم دانش حفاظت کنند برخورد شود.

روابط‌مان را با هر کشوری که در شرایط تحریم در کنار ماست، گسترش می‌دهیم

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر ورود ۵ هزار نیروی امنیتی چینی برای حفاظت از سرمایه‌های چینی گفت: نمی دانم یک دفعه خبر می آید ما خزر را فروختیم به روس ها یا واردات نیروی امنیتی داریم. با هر کشوری که در شرایط تحریم در کنار ماست قصد گسترش روابط داریم از جمله چین. آنچه که بحث بوده ما دنبال توافق استراتژیک بلند مدت ۲۵ ساله بودیم. از هرگونه سرمایه گذاری خارجی در کشورمان استقبال می کنیم؛ ضمن استقبال هیچ ویژگی خاصی برایشان قائل نیستیم. آنچه که بیان شده بود پیش‌بینی رابطه ۲۵ ساله با چینی ها بود. از کشورهایی که در دوران تحریم به ظلم ایالت متحده توجه نمی کنند تشکر می کنیم و دستشان را می فشاریم.

ربیعی با آرزوی سلامتی برای کارگران هپکو گفت: تولیدات هپکو کم شده، خریدار نیست و تکنولوژی اش باید نو شود. خصوصی سازی هایی که صورت گرفت ناسالم نبود اما افراد نتوانستند از عهده تعهداتشان بر بیایند. شاید صلاحیت فرد باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: کارگران زیاد با من صحبت کردند، می خواهند امنیت شغلی شان حفظ شود و تولید بالا برود. کنسرسیومی بر اساس خواست آقای روحانی ایجاد شد، گل‌گهر در این کانون وجود دارد. این کنسرسیوم می تواند تولید را بالا ببرد و هم کارگران هپکو که دنبال آرامش هستند، به آرامش برسند.

امیدواریم مشکلات هپکو به زودی برطرف شود

وی با بیان اینکه قرار است روغنی مدیرعامل بعدی هپکو باشد، گفت: قرار بود یکی از استانداران ما مدیرعامل هپکو شود. امیدواریم مشکلات آن ها به زودی بر طرف شود. الان روی خصوصی سازی ها خیلی دقت می شود. به خاطر همین است که در جلسه سران سه قوه برای واگذاری طرح های اقتصادی به بخش خصوصی مطرح شد که رئیس دیوان محسابات و دکتر نوبخت در سطح استان ها لیست تهیه کنند. شیوه کوچک کردن دولت با دقت لازم صورت می گیرد.

باید جلوی زورگویی‌ها گرفته شود

ربیعی در ارتباط با لغو ویزای دانشجویان برای تحصیل در آمریکا گفت: دنبال این موضوع هستیم. امیدواریم این زورگویی‌ها جلویش گرفته شود.

وی با تشکر از قوه قضاییه برای به جریان انداختن لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، گفت: چون بخشی از این لایحه مربوط به امور قضایی است و قوه قضاییه باید اعلام نظر کند به این قوه فرستاده شد. اصلاحاتی قوه قضاییه روی این لایحه انجام داد و به مجلس فرستاده می شود. در سایر بخش ها هم دولت ملاحظات نهایی خود را انجام داده و به مجلس شورای اسلامی می فرستد.

ربیعی گفت: بعضی وقت‌ها به طورغیرمنصفانه ای دولت را نقد می کنند. اختلاف نظر را مفید می دانیم اما نباید محکوم کرد. از همه رسانه ها هم خواستیم از نظر همه استفاده کنند.

امروز در دنیا کسی ما را مقصر نمی‌داند

وی ادامه داد: پدیده ای مثل ترامپ نه فقط برای ما که برای دنیا غیر قابل انتظار بود. امروز در دنیا کسی ما را مقصر نمی داند. کسانی که ما را نقد می کنند می گویند صبر استراتژیک داشتیم.

هر چه به جلو برویم فضا برای کار منطقه‌ای فراهم می‌شود

سخنگوی دولت تاکید کرد: به زندگی اقتصادی خودمان ادامه می دهیم. برخی از کشورهای منطقه ابراز تمایل دارند که به افراطی‌گری نپیوندند. هرچه به جلو برویم فضا برای کار منطقه‌ای فراهم می شود. ایده ای که رئیس جمهور به سازمان ملل می برند هم براساس همکاری های منطقه ای است.

برخی کشورها وارد ائتلاف‌هایی شدند که برایشان خوب نبود

ربیعی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا دولت احساس می‌کند فتنه خاصی در منطقه صورت می‌گیرد که طرح هرمز را ارائه می کند، گفت: سابقه نداشته است دولتی بخواهد رای بگیرد بگوید من سرزمینی را اشغال می کنم و به من رای بدهید. برخی از کشورهای منطقه با فشار آمریکا و اشتباه استراتژیک وارد ائتلاف هایی شدند که برایشان خوب نبود. ما نمی توانیم بی تفاوت باشیم. ما از روابط خوب با همسایگان منتفع می شویم. طرح ما جوامع مسلمان و غیر مسلمان در منطقه را نسبت به جمهوری اسلامی منعطف می کند. ما همواره باید با ایده های جدید حرکت کنیم. امکان موفقیت این ایده ها را هم کم نمی دانیم. چند بار در سازمان ملل ایده هایمان از بحث گفت وگو تمدن ها و جهان عاری از خشونت هژمونی درست می کند و قدرت فرهنگی ما را افزایش می دهد.

با روس‌ها روابط خوبی ایجاد کردیم

وی در ارتباط با روابط مالی ایران با روسیه گفت: با روس ها روابط خوبی ایجاد کردیم. یکی از کارهایی که می کنیم حذف دلار در مبادلاتمان است. هم نفت می دهیم و هم سایر کالاها را صادر می‌کنیم و هم از دلار استفاده نمی‌کنیم. ممکن است کشورهای اوراسیا را هم در روند کاری که الان با روسیه می‌کنیم اضافه کنیم. شاید در آینده که تحریم هم نداشتیم این سیاست را دنبال کنیم.

ربیعی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ایران اجازه مانیتورینگ به آژانس بین المللی می‌دهد یا خیر، گفت: اگر معاهده به طور کامل اجرا شود ما هم عمل می‌کنیم. آن دوره در زمان اوباما آن ها به تعویق انداختند و نتوانستند به کنگره ببرند. به هر حال ما آماده‌ایم هرچه در معاهده است را انجام دهیم.

وی در رابطه با میزان صادرات گفت: هیچ دولتی نمایشگاه اجناس صادراتی برگذار نکرد. در شش سالی که من در دولت بودم حتی برای آمبولانس های پیشرفته هم مهندس نعمت زاده موظف بود ابتدا ظرفیت داخلی را بسنجد.

ربیعی در پایان در ارتباط با حذف یارانه دهک‌های بالا گفت: سخنگویی تعیین کردیم تا به مردم توضیح دهد، فقط هم برای افراد پر درآمد است.

وی در پایان گفت: یکی از موضوعاتی که جمشید انصاری در دولت پیگیری می کند ثبت دارایی مسئولین در سامانه است و اطلاعات دولت بارگذاری شده است.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند