آمریکا یک‌جانبه‌گرایی تجاری را کنار بگذارد

آمریکا یک‌جانبه‌گرایی تجاری را کنار بگذارد

چین به‌دنبال اعمال تعرفه‌های سنگین بر روی بیش از ۱۲۸ قلم کالای وارداتی از آمریکا، بار دیگر از این کشور خواست برنامه‌های حمایتی یک‌جانبه تجاری خود را کنار بگذارد.

وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای در تارنمای خود آورده است تدابیر یک‌جانبه‌گرانه تجاری در دنیای امروز منسوخ است و همه باید در مسیر جهانی شدن گام بردارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت بازرگانی چین از اینکه آمریکا شمار معدودی از کشورهای دنیا را هدف قرار داده و علیه آن تبعیض قائل می‌شود و شرکت‌ها و مؤسسات آنها را با تعرفه‌های سنگین تحت فشار قرار می‌دهد، بشدت انتقاد کرده و خواستار باطل کردن این تدابیر شده است.

وزارت بازرگانی چین افزوده است به رغم اعتراض‌های فراوان نهایتا دولت آمریکا تصمیم گرفت تعرفه بر روی فولاد و فراورده‌های آلومینیومی را به ترتیب 25 و 10 درصد افزایش دهد و این به منافع چین لطمات شدیدی وارد کرده است.

این وزارتخانه ادامه می‌دهد خساراتی که از این اقدام به چین وارد شده معادل 3 میلیارد دلار است و بسیاری از مردم و موسسات چین خواستار اتخاذ تدابیر تلافی جویانه شده‌اند.

بر همین اساس وزارت بازرگانی خاطر نشان کرده است بر روی 128 قلم از کالاهای وارداتی از آمریکا تا 15 درصد و برای هشت قلم دیگر 25 درصد تعرفه در نظر گرفته است.

بسیاری از تحلیلگران امور اقتصادی بر این باورند که اقدام چین مانند پتکی بر سر تجارت آمریکا محسوب می‌شود و می‌تواند خسارات زیادی به موسسات تجاری آن کشور وارد کند.

چین هنوز در باره تعرفه‌های سنگین‌تر بر روی شرکت‌هایی چون بویینگ و اپل تصمیم‌گیری نکرده است و از لحاظ قانونی می‌تواند دست به چنین اقدامی بزند.

وزارت بازرگانی چین در بیانیه خود تصریح کرده که نتوانسته است با آمریکا به توافق برسد زیرا این کشور حاضر به رایزنی با چین در چارچوب سازمان تجارت جهانی نشده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند