آمریکا یک شرکت چینی را به‌دلیل دور زدن تحریم ایران مجازات کرد

مقامات آمریکایی گفتند، وزارت بازرگانی این کشور برای مدت 7 سال شرکت‌های آمریکایی را از فروش تجهیزات به شرکت چینی زد تی ای منع کرده است.

آمریکا یک شرکت چینی را به‌دلیل دور زدن تحریم ایران مجازات کرد

مقامات آمریکایی گفتند، وزارت بازرگانی این کشور برای مدت ۷ سال شرکت‌های آمریکایی را از فروش تجهیزات به شرکت چینی زد تی ای منع کرده است. این تحریم‌ها پس از آن وضع شده که این شرکت توافق خود با دولت آمریکا را که بعد صدور غیرقانونی کالا به ایران منعقد کرده بود زیر پا گذاشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این تحریم‌ها تاثیر قابل توجهی بر این شرکت چینی تولید کننده تجهیزات مخابراتی خواهد داشت، زیرا بر اساس برآوردها، ۲۵ تا ۳۰ درصد از تجهیزات مورد استفاده در تولیدات شرکت زد تی ای از شرکت‌های آمریکایی تامین می‌شود. زد تی ای محصولاتی اعم از تلفن‌های هوشمند، لوازم مورد نیاز در شبکه‌های مخابراتی را تولید می‌کند.

بر اساس ادعای وزارت بازرگانی آمریکا این تحریم به آن دلیل وضع شده که شرکت زد تی ای به توافق خود با دولت آمریکا عمل نکرده است. پس از آنکه سال گذشته شرکت زد تی ای در دادگاهی در تگزاس اعتراف کرد که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و صدور غیرقانونی کالاها و فن اوری آمریکایی به ایران تبانی کرده است، دولت آمریکا با این شرکت مصالحه‌ای را منعقد کرده بود.

این شرکت چینی که در آمریکا نیز گوشی‌های هوشمند می‌فروشد، تاکنون ۸۹۰ میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا پرداخت کرده و ممکن است مجبور به ۳۰۰ میلیون دلار جریمه دیگر نیز بشود.

ابریک هیرشهورن، یکی از معاونان سابق وزارت بازرگانی آمریکا که از این پرونده اطلاع دارد گفت: اگر این شرکت نتواند این موضوع را حل کند، ممکن است از چرخه تجاری کنار گذاشته شود. بانک‌ها و شرکت‌های زیادی حتی در خارج از آمریکا هستند که مایل به همکاری با آنها نخواهند بود.

شرکت زد تی ای در بخی از مصالحه خود متعهد شده بود که ۴ کارمند خود را اخراج کند و ۳۵ کارمند خود را نیز توبیخ نماید. اما این شرکت در ماه مارس اذعان کرد که با وجود اخراج ۴ کارمند مزبور، هنوز ۳۵ کارمند خاطی دیگرخ ود را توبیخ نکرده است.

 

منبع: فصل اقتصاد


این مطلب را به اشتراک بگذارید