آنفولانزا پرندگان به‌سرعت در حال پیشروی است

آنفولانزا پرندگان به‌سرعت در حال پیشروی است

نایب‌رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از تلف شدن چند پرنده مهاجر حوالی دریاچه چیتگر خبر داد و گفت: آنفولانزای فوق حاد پرندگان به‌سرعت در کشور در حال پیشروی است.

جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی با هشدار نسبت به اینکه بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان به سرعت در کشور در حال پیشروی و گسترش است، گفت: عامل این بیماری، ویروس بوده و کوچ پرندگان مهاجر، مهم‌ترین عامل اشاعه این بیماری محسوب می‌شود بنابراین این بیماری به سرعت در کشور در حال گسترش است و بر اساس اظهارات مسئولان اداره محیط زیست تهران لاشه سه پرنده مبتلا به این ویروس در اطراف دریاچه چیتگر مشاهده شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه احتمال انتقال ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان به شهروندان تهرانی وجود دارد، گفت: شهروندان باید اصول و نکات ایمنی را رعایت کرده و با پرندگان وحشی و مهاجر تماسی نداشته باشند.

وی شیوع ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان را خطری جدی برای انسان، حیات وحش و پرندگان دانست و گفت: نه تنها سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت و دامپزشکی بلکه تمامی دستگاه‌ها باید برای مقابله با این بیماری بسیج شده و با تشدید نظارت، اقدامات پیشگیرانه لازم را برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفولانزای پرندگان اتخاذ نمایند زیرا این بیماری خطری جدی برای حیات وحش، انسان و پرندگان به شمار می‌رود.

تلفات و خسارت جبران‌ناپذیر در طیور

نماینده مردم رشت در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه مردم باید نکات و اصول بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان رعایت کنند، تصریح کرد: متاسفانه سرعت بالای انتشار این بیماری در میان طیور تلفات و خسارت جبران ناپذیری را به دنبال داشته است.

مرغداری‌های صنعتی و سنتی هشیار باشند

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، گفت: مرغداری‌های صنعتی و سنتی باید مسائل بهداشتی را برای مقابله با این بیماری را به صورت جدی رعایت کنند.

 

منبع: فانوس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند