پایان آواربرداری سبک در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از پایان یافتن آواربرداری سبک برای دسترسی به مصدومان در کرمانشاه خبر داد و گفت: در حال حاضر هلال احمر سعی می‌کند تا فرآیند اسکان و تغذیه اضطراری را تا بعدازظهر امروز تکمیل کند.

پایان آواربرداری سبک در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

شاهین فتحی درباره آخرین وضعیت امدادرسانی و اسکان زلزله‌زدگان کرمانشاه گفت: از صبح دیروز ۱۰ فروند بالگرد هلال احمر در عملیات انتقال مصدومان از مناطق آسیب‌زده به بیمارستان‌ها وارد عمل شدند و ۱۶۲ مصدوم را منتقل کردند. همچنین این بالگردها پشتیبانی عملیات را برعهده دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه خوشبختانه این توان همچنان ادامه دارد، افزود: دو نکته مهم در این حادثه وسعت منطقه آسیب‌دیده و برودت هواست که ما هم این دو نکته را در شب گذشته با همه وجود حس کردیم و بر همین اساس سعی کردیم توانمان را افزایش دهیم. در امدادرسانی به زلزله‌زدگان غرب کشور، ۱۶ استان همجوار در فرآیند عملیات مداخله کردند و تیم‌های واکنش سریع، اسکان اضطراری و حتی تیم‌های درمان اضطراری هلال احمر را در منطقه فعال کردیم.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه در حوزه اسکان و تغذیه اضطراری ابتدا سعی کردیم با ایجاد سرپناه نیاز آسب‌دیدگان را رفع کنیم گفت: در این زمینه بالغ بر ۱۰ هزار تخته چادر، ۲۰ هزار تخته پتو و ۱۸۵ هزار کنسروجات توزیع شد اما با توجه به وسعت منطقه حادثه و گسترده بودن جمعیت ساکن منطقه و جمعیت تحت تاثیر که شامل ۵۲۶ روستا و ۸ شهر است، نیاز بیشتری احساس شد.

وی ادامه داد: البته برای ۷۰ هزار نفر تسهیلات اسکان و تغذیه اضطراری فراهم شد که بخشی از آن به دست ما رسیده بود و بخشی هم در شب گذشته به دستمان رسید.

فتحی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم ۳۰ هزار تخته چادر دیگر را هم فراهم کنیم، تصریح کرد: وسعت منطقه بسیار زیاد است و نیروهای عملیاتی هم نیاز به کمک دارند تا بتوانند فرآیند اسکان و تغذیه را با سرعت بیشتری پیش ببرند.

وی در پاسخ به برخی شایعات مبنی بر عدم امدادرسانی به برخی مناطق روستایی زلزله‌زده گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که مردم به شایعات توجه نکنند و اطلاعات را از مبادی رسمی دریافت کنند. در عین حال در این باره نمی‌توان گفت که مطمئنا به صددرصد مناطق زلزله زده امدادرسانی شده است.

وی گفت: به عنوان مثال روز گذشته به ما اعلام کردند که روستایی امدادرسانی نشده و ما دو بار بالگردهایمان را به آنجا اعزام کردیم و تک‌تک روستاها را پیگیری کردیم اما اگر منطقه‌ای وجود دارد که احیانا امدادرسانی نشده، تلفن ۱۱۲ را برای اعلام این مسائل قرار داده‌ایم.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه آواربرداری سبک برای دسترسی به مصدومان در حوزه هلال احمر تقریبا تمام شده است، افزود: در حال حاضر تمام تلاش هلال احمر برای اسکان و تغذیه زلزله‌زدگان است و آواربرداری سنگین نیز از سوی دستگاه‌های دیگر در حال انجام است. در حال حاضر تلاش ما این است که تا امروز بعدازظهر فرآیند اسکان را کامل کنیم.

فتحی درباره کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان غرب کشور گفت: از زمان وقوع حادثه کمک‌های مردم را از سراسر کشور داشتیم. همچنین سازمان هلال احمر شماره حسابی را برای کمک‌های نقدی مردم اعلام کرده و سایر اقلام امدادی مانند پتو، کنسرو و… را نیز دریافت کردیم. البته از مردم خواهش می‌کنم که در کمک‌هایشان شأن آسیب‌دیدگان رعایت شود و اقلام نو در اختیار جمعیت قرار دهند.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید