آژانس بین‌المللی انرژی دست به دامن اوپک شد

آژانس بین‌المللی انرژی دست به دامن اوپک شد

آژانس بین‌المللی انرژی در یک درخواست مستقیم از اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت خواست تولید خود را افزایش دهند و هشدار داد قیمت‌های بالا به اقتصاد جهانی آسیب می‌زند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت: ما باید همگی این وضعیت پرریسک را ببینیم. بازارهای نفت وارد محدوده قرمز شده‌اند. انرژی گران در زمان بدی بازگشته است که روند رشد اقتصاد جهانی آهسته شده و ما واقعا به نفت بیشتری نیاز داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت نفت اوایل ماه جاری به دلیل نگرانی‌ها نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران و سقوط بیشتر تولید در ونزوئلا که نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه را تشدید کرد، به ۸۵ دلار در هر بشکه صعود کرد که بالاترین قیمت در چهار سال گذشته بود.

معامله‌گران همچنین نگران هستند عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است نتواند به سرعت کافی برای جبران کمبود عرضه عمل کند.

به گفته بیرول، اقتصادهای نوظهور به خصوص هند، متحمل ضرر ناشی از افزایش قیمت‌های انرژی شدند، زیرا با سقوط ارزش ارزهای خود و پیامدهای اختلافات تجاری دست و پنجه نرم می‌کنند. با کاهش ارزش روپیه مصرف‌کنندگان هندی به اندازه قیمت ۱۰۰ دلار برای نفت پول پرداخت می‌کنند.

بیرول هشدار داد اگر از سوی تولیدکنندگان بزرگ اقدامی صورت نگیرد سه ماهه چهارم امسال بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود و ما میزان زیادی از نفت ونزوئلا را از دست می‌دهیم و همچنین عرضه کمتر نفت ایران را در پیش داریم.

تولید نفت ونزوئلا به دلیل وخامت بحران اقتصادی که به زیرساخت‌های انرژی این کشور آسیب زده است، دچار سقوط آزاد شده و ممکن است به زودی به یک میلیون بشکه در روز سقوط کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: ما باید بازارها را آرام کنیم. امروز ممکن است خبر بدی برای مصرف کنندگان و واردکنندگان باشد اما معتقدم ممکن است فردا نیز خبر بدی برای تولید کنندگان نفت باشد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند