آیا سلبریتی‌ها مالیات می‌دهند؟

آیا سلبریتی‌ها مالیات می‌دهند؟

افرادی هستند که با وجود گردش مالی میلیاردی هیچ گونه مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. سلبریتی‌ها از این جمله هستند. تا سال گذشته تمامی هنرمندان ذیل فعالیت فرهنگی معاف از پرداخت مالیات بودند. این معافیت در حالی است که برخی سلبریتی‌ها برای بازی در یک فیلم سینمایی ۴ میلیارد دستمزد دریافت می‌کنند، اما هیچ مالیاتی نمی‌دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از کارکردهای اصلی مالیات در دنیا، کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادلانه ثروت از طریق اخذ مالیات از ثروتمندان و بازتوزیع آن به طرقی از جمله ارائه خدمات اجتماعی رایگان یا کم هزینه برای اقشار کم‌برخوردار است. حتی کشورهایی که به سرمایه‌داری معروف هستند بیشتر درآمدهای مالیاتی خود را از اقشار ثروتمند کسب می‌کنند. مثلا در کشور امریکا پنج دهک اول قریب به ۷۰ درصد مالیات را پرداخت می‌کنند در حالی که ۵۴ درصد از درآمدهای کشور را به خود اختصاص می‌دهند. در واقع پنج دهک اول بیش از سهم درآمدشان مالیات می‌دهند.

نظام مالیاتی ایران عامل توزیع ثروت از پایین به بالا

در کشور ما اما وضعیت به گونه‌ای دیگر است. مطابق اظهارات رییس سازمان امور مالیاتی از ۳۰۰ هزار حساب میلیاردی بررسی شده ۵۲، درصد تاکنون هیچ مالیاتی نداده‌اند. همچنین ۴۸ درصد دیگر هم مالیات بسیار اندکی پرداخت می‌کنند. به عنوان نمونه وکلا که ۱۸ هزار حساب از ۳۰۰ هزار بررسی شده متعلق به آنها بوده بر اساس اظهارات نمایندگان و کارشناسان بین ۷ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. قابل ذکر است که دقیق نبودن میزان فرار مالیاتی وکلا به دلیل شفاف نبودن درآمدهای آنهاست. در این بین اما افرادی نیز هستند که با وجود گردش مالی میلیاردی هیچ گونه مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. سلبریتی‌ها از این جمله هستند. تا سال گذشته تمامی هنرمندان ذیل فعالیت فرهنگی معاف از پرداخت مالیات بودند. این معافیت در حالی است که برخی سلبریتی‌ها برای بازی در یک فیلم سینمایی ۴ میلیارد دستمزد دریافت می‌کنند، اما هیچ مالیاتی نمی‌دهند. در حالی که یک فردی که حقوق ۴ میلیون تومانی در ماه دارد باید مالیات بدهد. در بودجه سال جاری تلاش شد تا این معافیت به حداقل برسد. این مساله اما سبب اعتراض برخی از سلبریتی‌ها نیز شد.

استدلال‌های بی‌اساس برای فرار از مالیات

در این بین مهران احمدی با حضور در برنامه دورهمی نسبت به این مساله که چرا می‌گویند هنرمندان مالیات نمی‌دهند و اصلا چرا باید هنرمندان با سایر اقشار جامعه مانند راننده تاکسی‌ها در پرداخت مالیات مقایسه شوند؛ با استدلال‌هایی که نشان از عدم شناخت از مقوله مالیات دارد، مدعی شد که سلبریتی‌ها مالیات می‌دهند. یکی از استدلال‌های وی این بود وقتی یک محصولی بعد از تولید به فروش می‌رسد، مالیات آن توسط تهیه‌کننده پرداخت یا روی بلیت سینما‌ها این مالیات اخذ می‌شود. در پاسخ این استدلال بی‌پایه و اساس باید گفت که این مالیات از نوع مالیات بر ارزش افزوده است که توسط مصرف‌کننده داده می‌شود و هر کس که مصرف بیشتری دارد باید مالیات بیشتری نیز بدهد. در این مدل ثروتمندان که مصرف بیشتری دارند، مالیات بیشتری می‌پردازند که برای ارائه خدمات به کل جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به هر حال این مالیات از جیب مصرف‌کنندگان محصولات سینمایی می‌رود و هیچ ارتباطی با سلبریتی‌ها ندارد. آن مالیاتی که سلبریتی‌ها باید بپردازند و مورد مطالبه است نه مالیات بر ارزش افزوده، بلکه مالیات بر درآمد است. یعنی هر کس که درآمدی دارد باید مالیات آن را بپردازد تا دولت نیز بتواند از طریق این درآمدها خدمات ارائه کند. در حال حاضر این دوستان هیچ گونه مالیاتی نمی‌دهند. بنابراین استدلال‌های جناب سلبریتی در این مورد کاملا بی‌اساس و نشان از بی‌اطلاعی ایشان است. اعتراض این سلبریتی به مطالبه پرداخت مالیات و مقایسه آنها با سایر مشاغل در حالی است که این مقایسه کار کاملا صحیحی است، چراکه در تمامی نظام‌های استاندارد در دنیا این مقایسه درآمدی وجود دارد و افراد از نظر سهم‌شان در پرداخت مالیات نه با مشاغل و تعداد مشغولان خود بلکه با میزان درآمد خود مقایسه می‌شوند. در واقع در صنفی حتی اگر یک نفر مشغول است و درآمد مناسبی دارد باید مالیات آن را هم پرداخت کند.

 

منبع: روزنامه اعتماد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند