آیا نرخ سود بانکی افزایش می‌یابد؟

آیا نرخ سود بانکی افزایش می‌یابد؟

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور درباره تیتر صفحه اول دیروز یکی از روزنامه‌های کشور توضیحاتی منتشر کرد.

در بخشی از گفتگویی که روزنامه قدس با محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت انجام داده آمده است:

به گزارش تجارت‌نیوز، عملا بانک‌ها مصوبه 15 درصدی نرخ سود بانکی را رعایت نمی‌کنند و با ترفندهای مختلف حتی بانک‌های دولتی هم همچنان سود 20 درصد را به سپرده‌ها می‌دهند.

از سوی دیگر، تنها در چند هفته اخیر ارزش پولی که در دست مردم بوده به نسبت ارز بیش از 25 درصد کاهش پیدا کرده است. در این شرایط طرح بانک مرکزی می‌تواند رغبتی در مردم ایجاد کند؟

من فکر نمی‌کنم پرداخت سود به صورت عام در بانک‌ها بیش از 15 درصد باشــد و رسما بانک ها سود بالاتر بدهند.

اما رسما این کار را می‌کنند. برخی بانک‌های دولتی مشروط بر اینکه میزان سپرده مردم از رقم معینی بالاتر باشد حتی به حساب روزشمار هم سود نزدیک به 20 درصد می‌دهند.

پس اجازه دهید به شکل دیگری هم به شما پاسخ بدهم. وقتی بانک‌ها با ســقف سود 16 درصدی، هنوز هم به مردم 20 درصد سود می‌دهند، پس این احتمال هم وجود دارد که ســود 20 درصد رســمی را هم 25 درصد پرداخت کنند.

می‌شود همین که ما می‌خواهیم!. بالاخره 4 درصد را رسما پذیرفته‌ایم و باز هم ممکن است این اتفاق بیفتد.

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در توضیح این خبر اعلام کرد: یک روزنامه تیتر «چراغ سبز دولت به سود بانکی ۲۵ درصد» را برای مصاحبه با دکتر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور انتخاب کرد درحالی که این تیتر استنباطی نادرست از متن مصاحبه انجام شده بوده است.

لذا تاکید می‌شود دولت هیچ‌گونه تصمیم جدیدی برای تغییر سود سپرده‌های بانکی اتخاذ نکرده و هرگونه تغییر در تصمیمات قبلی از سوی مراجع ذیربط و بانک مرکزی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

منبع: اقتصادنیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند