آیین‌نامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ابلاغ شد

آیین‌نامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ابلاغ شد

آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۷ کل کشور در خصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۷ کل کشور در خصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال در خصوص درآمدها، پرداختی‌ها و مصارف قانون هدفمندی یارانه‌ها برای سال ۹۷ از طرف اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

براساس این آیین‌نامه در بخش مصارف هدفمندی یارانه‌ها برای سال ۹۷ مبلغ ۴۱۵ هزار میلیارد ریال برای پرداخت یارانه نقدی، تا سقف ۷۰ هزار میلیارد ریال پرداخت نقدی برای کمک به کاهش فقر مطلق و ۳۷ هزار میلیارد ریال برای سلامت و تا سقف ۳۳ هزار میلیارد ریال نیز بابت خرید تضمینی گندم و یارانه‌مان اختصاص می‌یابد.

دستگاه‌های اجرایی زیر موظفند در راستای شناسایی و رتبه‌بندی خانوارها، تمام داده‌های مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مطابق جدول زیر به صورت یک‌جا، تجمیعی و برخط در اختیار وزارت مذکور قرار دهندو آن را به‌روزرسانی کنند:

همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده است نسبت به حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی خانوارها به استثنای روستائیان و عشایر اقدام کند.

این خانوارها می‌توانند ضمن اعلام رضایت از دسترسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تمام اطلاعات بانکی و ارائه مستندات لازم نسبت به قطع یارانه خود و افراد تحت تکفل اعتراض کنند. همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است پس از بررسی مستندات ارائه شده، اسامی سرپرستان خانواده واجد شرایط دریافت یارانه نقدی را به سازمان اعلام کند تا در اولین نوبت، پرداخت یارانه نقدی آنها برقرار شود و همچنین نتایج به کلیه معترضان اعلام خواهد شد.

همچنین موالید جدید صرفا با تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رعایت قوانین و مقررات مربوط، مشمول دریافت یارانه نقدی خواهند بود.

براساس این آیین‌نامه تا سقف ۳۷ هزار میلیارد ریال در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرارمی‌گیرد تا برای اجرای بیمه کردن افراد فاقد بیمه سلامت از طریق سازمان بیمه سلامت ایران، کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های وابسته به آن وزارت، حفاظت و حمایت مالی از بیماران صعب‌العلاج و خاص هزینه کرده و گزارش عملکرد مربوط را به صورت ماهیانه به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ابلاغ کنند.

علاوه بر این تا مبلغ ۳۳ هزار میلیارد ریال نیز به یارانه نان و خرید تضمینی گندم اختصاص می‌یابد.

آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۷ کل کشور که به وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت بهداشت-درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت صنعت-معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور و بانک مرکزی ابلاغ شد، به شرح زیر است:

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند