اتصال مترو به راه‌آهن

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از بهره‌برداری سیستم ATC خط‌آهن بافق-مشهد طی هفته جاری خبر داد و گفت:‌ ایستگاه جدید راه‌آهن ری برای اتصال به ایستگاه مترو ساخته می‌شود.

اتصال مترو به راه‌آهن

مازیار یزدانی معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌های مالی طرح‌های راه‌آهن در سه سرفصل ایمنی، آلودگی محیط زیست (قطارهای حومه‌ای) و درآمدزایی (بار) تعریف شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این سرفصل‌ها حدود یکسال است که پروژه‌های راه‌آهن طبقه‌بندی شده تا بتوانیم منابع مالی را مدیریت کنیم.

وی با بیان این‌که پروژه‌های راه‌آهن هزینه‌بر است، افزود: حدود ۲۳۰۰ پروژه در سه سرفصل اشاره شده در راه‌آهن داریم که به غیر از پروژه‌های فاینانس خارجی حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان در دست اجراست.

وی با اشاره به سه ابر پروژه ریلی راه‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان، برقی سازی راه‌آهن تهران-مشهد و راه‌آن برقی گرمسار-اینچه‌برون، تصریح کرد: اه‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان در مرحله اجرایی قرار دارد، همه مسائل قراردادی برقی‌سازی راه‌آهن تهران-مشهد انجام شده و راه‌آهن برقی گرمسار-اینچه‌برون در مرحله قرارداد نهایی با طرف روسی هستیم و امیدواریم این پروژه هم به سرانجام برسیم.

وی با اعلام این که سه ابر پروژه مذکور با فاینانس خارجی اجرا می‌شود از تجهیز کل شبکه ریلی تا ابتدای سال آینده به سیستم کنترل اتوماتیک قطار (ATC) خبر داد و گفت: مسیرهای ریلی تهران-شمال، اصفهان-شیراز و کرمان-زاهدان به دلیل نبود تقاضای زیاد سیگنالینگ ندارند که البته در حال مذاکره با شرکت‌های خارجی برای تجهیز این مسیرهای ریلی به سیستم مذکور هستیم.

افتتاح سیستم ATC خط‌آهن بافق-مشهد

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن با اعلام این‌که سیستم ATC خط‌آهن ۷۰۰ کیلومتری بافق-مشهد طی هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: طی دو سال اخیر دو سانحه به دلیل نبود این سیستم در مسیر ریلی بافق-مشهد روی داده است.

اجرای ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه برای اتصال راه‌آهن به مراکز بار

یزدانی افزود: یک لیست بلند از چشمه‌های بار که به راه‌آهن نزدیک است، تهیه شده. برای این چشمه‌های بار حدود ۴۵۰ کیلومتر خط‌آهن با هزینه ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای اتصال اجرا می‌شود. تا امروز به ۱۲ نقطه باری کشور از طریق راه‌آهن متصل شده‌ایم و به دنبال تامین منابع مالی از طریق راه‌آهن یا مشارکتی برای اجرای چنین پروژه‌هایی هستیم.

وی با اشاره به این‌که برای اتصال سایپا ۱۰ میلیارد تومان خط‌آهن نیاز دارد و ۴۰ میلیارد تومان هزینه تملک اراضی است و خودروساز تکلیفی در این زمینه ندارد، گفت: سایپا تا الان کمکی نکرده که البته به دنبال تملک اراضی با کمک این خودروساز هستیم.

وی با اشاره به این‌که ۴ سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای دوخطه کردن بافق-سرخس اعلام آمادگی کرده‌اند. در خصوص هزینه اجرایی این پروژه گفت: این طرح حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال آنرا تعیین تکلیف کنیم.

برنامه راه‌آهن برای ساخت قطار حومه‌ای ساری-بابل

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن با یادآوری این‌که تا سه سال پیش یک ریال در قطارهای حومه‌ای هزینه نشده بود، اظهار کرد:‌ قطارهای حومه‌ای کلان‌شهرها و مناطق پُرترافیک مانند ساری-بابل به سازمان برنامه و بودجه درخواست داده‌ایم تا از محل منابع راه‌آهن قطار حومه‌ای این مسیر را بسازیم.

یزدانی با اشاره به این‌که برای قطار حومه‌ای تهران-گرمسار ۳۰ کیلومتر خط چهارم در دست ساخت است و امیدواریم اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد، گفت: به دنبال ساخت ایستگاه جدید راه‌آهن ری برای اتصال آن به ایستگاه مترو هستیم، برای این کار زمین موردنیاز (۵ هکتار) را با شهرداری تهاتر کرده‌ایم. برای این ایستگاه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی راه آهن هزینه می‌شود.

افتتاح اولین ایستگاه زیرزمینی راه‌آهن

وی با بیان این‌که ایستگاه زیرزمینی راه‌آهن جوانمرد قصاب در حال ساخت است که تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: دیروز با شهرداری به توافق رسیده‌ایم که در ایستگاه ترمینال جنوب مرکز تبادلی با مترو، اتوبوسرانی و راه‌آهن ساخته شود.

وی همچنین با اشاره به این‌که قرارداد ساخت قطار حومه‌ای اسلامشهر-پرند هفته گذشته امضا شد به موضوع تولید ریل ملی اشاره کرد و افزود: در مرحله خوبی از تولید ریل در حجم انبوه قرار داریم؛ ذوب‌آهن را درگیر این کار کردیم و برای خرید ریل از طریق ذوب‌آهن اقدام می‌کنیم و به یکی از تامین کنندگان هندی ریل این را اعلام کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که مشکل تولید ریل ملی منابع مالی است، تصریح کرد: بر اساس مذاکره با هندی قرار شده شمش مورد نیاز تولید ریل از طرف هندی انجام شود و پس از طی این مرحله راه‌آهن وارد شده و قرارداد سه جانبه‌ای را در این رابطه امضا می‌کند.

وی با بیان این‌که ذوب‌آهن به دنبال تولید انبوه ریل است، گفت: حدود ۴۰ هزار تن ریل U33 نیاز داریم که بر اساس قرارداد با ذوب‌آهن تامین می‌شود.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید