اثر منفی پهنای باند برروی شرکت‌های نرم‌افزاری

یک کارشناس در مورد وضعیت پهنای باند در ایران می‌گوید: متاسفانه در این زمینه عملکرد ضعیفی داشتیم و این موضوع برروی بخش‌های دیگر نظیر شرکت‌های نرم‌افزاری اثر منفی گذاشته است. محمود خاکباز اظهار کرد: درحال حاضر وضعیت ما از لحظ اینترنت با سایر نقاط دنیا غیر قابل مقایسه است و اگر بخواهیم وضعیت را نسبت

یک کارشناس در مورد وضعیت پهنای باند در ایران می‌گوید: متاسفانه در این زمینه عملکرد ضعیفی داشتیم و این موضوع برروی بخش‌های دیگر نظیر شرکت‌های نرم‌افزاری اثر منفی گذاشته است.

محمود خاکباز اظهار کرد: درحال حاضر وضعیت ما از لحظ اینترنت با سایر نقاط دنیا غیر قابل مقایسه است و اگر بخواهیم وضعیت را نسبت به چند ماه گذشته بسنجیم، پیشرفت محسوسی دیده نمی‌شود.

وی در ادامه به نواقصی که در این زمینه وجود دارد اشاره کرد و گفت: متاسفانه زیرساخت‌های لازم انطور که باید بوجود نیامده است. به علاوه بعد از خصوصی شدن مخابرات مشکلاتی برای سایر شرکت‌ها بوجود آمد، در مناطقی همکاری صورت نمی‌گرفت و زیرساخت‌هایی خاص در اختیار این شرکت بود که باعث ایجاد تبعیض در بخش خصوصی شد.

او یکی دیگر از عواملی که جلوی پیشرفت اینترنت در ایران را گرفته است بحث کم فروشی دانست و اظهار کرد: در بعضی از اوقات روز نوسان‌هایی در سرعت اینترنت بوجود می‌آید که خبر از کم فروشی اینترنت در ایران می‌دهد. متاسفانه به نظر می‌رسد نظارت واقعی برروی این حوزه نیز وجود ندارد.

خاکباز افزود: محدودیت‌هایی که برای بخش خصوصی ایجاد شده یکی دیگر از عواملی است که جلوی پیشرفت اینترنت را گرفته است. برای مثال اگر اجازه ورود پهنای باند به کشور توسط شرکت‌های خصوصی به ایران داده شود، قیمت‌ها تا حد بسیاری کاهش و کیفیت افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از خدمت‌ها در عرصه فناوری اطلاعات نیازمند پهنای باند است. تلویزیون اینترنتی، دولت الکترونیک و شهر الکترونیک که بحثشان مطرح هستند پهنای باند می‌خواهند.

این کارشناس در پایان در مورد اینکه آیا ایران در افق چشم انداز به کشور اول یا دوم منطقه در زمینه فناوری اطلاعات تبدیل می‌شود یا نه پاسخ داد: این امکان وجود دارد به شرطی که محدودیت‌ها توسط دولت برطرف شود. درحال حاضر برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در زمینه پهنای باند از ما جلوتر هستند ولی از نظر نرم افزاری ما متخصصان بهتری داریم که می‌توانند ما را به افق چشم انداز نزدیک تر کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند