اجرای طرح‌های فولادی به‌‌دلیل کمبود منابع مالی کند شده است

اجرای طرح‌های فولادی به‌‌دلیل کمبود منابع مالی کند شده است

مدیرعامل فولاد سپیددشت گفت: طرح‌های فولادی بسیار کُند پیش می‌رود و مهمترین عامل در این میان، کمبود منابع مالی است.

محمود ارباب‌زاده مدیرعامل فولاد سپیددشت اظهار کرد: 7 طرح فولادی تنها با هدف توسعه صنعت در مناطق محروم کشور و بدون توجه به نیازهایصنعت فولاد احداث شد، اما اکنون شاهد اشکالات زیادی به ویژه در حوزه مکان یابی این طرح‌های فولادی هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: مردم از طرح‌های فولادی توقع اشتغالزایی دارند و ما تا به حال موفق شدیم 95 درصد از نیروهای این طرح را از مردم بومی استخدام کنیم. در مجموع 130 نفر در واحد احیا و 300 نفر در پروژه‌های فولاد‌سازی به استخدام کارخانه سپیددشت درآمدند.

ارباب‌زاده تصریح کرد: به منظور سوددهی بیشتر فولاد سپیددشت، تکمیل زنجیره در بالادست و پایین دست مورد توجه قرار گرفت و در این راستا برنامه‌ای برای توسعه تنوع تولید محصولات، طرح ریزی کرده‌ایم.

به گفته وی؛ این طرح‌ها بسیار کُند پیش می‌رود و مهمترین عامل در این میان، کمبود منابع مالی است.

ارباب زاده ادامه داد: یکی از نقصان‌های اصلی 7 طرح فولادی خصوصی نبودن کامل آنها و وابستگی به دولت است که همین موضوع باعث کند پیش رفتن و تخصیص منابع اندک در تکمیل پروژه‌های فولادی شد و در صورتیکه بخواهیم پروژه‌ها با سرعت پیش رود، باید آیتم‌هایی همچون منابع مالی، پیمانکار قوی، دستگاه نظارتی و مشاوران قوی در کنار خود داشته باشد تا بتوان امیدوار بود که پروژه‌ها در زمان تعیین شده به افتتاح می‌رسد.

مدیرعامل فولاد سپیددشت در پاسخ به این پرسش که بهترین راهکار برای سودده کردن 7 طرح فولادی کدام است، گفت: بهترین راهکار این است که هرچه سریعتر این طرح‌ها را به تولید برسانیم و زنجیره تولید فولاد را در بالادست و پایین دست تکمیل کرده و به دنبال افزایش ظرفیت آنها در جهت بیشتر کردن ارزش افزوده این کارخانه‌ها باشیم.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر این است که بایستی در ساختار مدیریتی و کارکنان این شرکت‌ها تغییرات بنیادی صورت گیرد، زیرا در ساختار فعلی مشکلات بی شماری به چشم می‌خورد.

ارباب زاده در خاتمه تصریح کرد: با توجه به چشم انداز فولاد در 1404، باید طرح‌های فولاد هرچه سریعتر به بهره برداری برسد و باری که به این واسطه بر دوش دولت مانده، بر زمین گذاشته شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند