اجرای 302 هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری

اجرای 302 هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری

پتانسیل صرفه‌جویی سالانه ۱.۳۳ میلیارد متر مکعب آب مصرفی بخش کشاورزی، حداقل ۳۰ درصد افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی و حداقل کاهش ۲۵ درصدی مصرف آفت‌کش، بذر و کود شیمیایی از مزایای اجرای این طرح در سال ۹۶ می‌باشد.

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۳۰ درصدی عملکرد تولید و صرفه‌جویی سالانه ۱.۳۳ میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی با اجرای ۳۰۲ هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری در سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهندس عباس زارع با اعلام این خبر، اظهار داشت: سیستم‌های نوین آبیاری در سال ۹۶ در قالب ۱۸ هزار و ۲۱۵ پروژه و در سطح ۱۸۰ هزار و ۴۱۴ هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شده است و همچنین در سطح ۱۲۲ هزار هکتار از اراضی نیز در حال اجرا می‌باشد که مجموع سطح اجراء شده و در حال اجرا ۳۰۲ هزار و ۴۷۷ هکتار است.

زارع با اشاره به این که اجرای سامانه‌های آبیاری نوین در سطح یاد شده، بالاترین رکورد عملکرد سالانه این طرح از ابتدا تاکنون بوده است، خاطرنشان کرد: پتانسیل صرفه جویی سالانه ۱.۳۳ میلیارد متر مکعب آب مصرفی بخش کشاورزی، حداقل ۳۰ درصد افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی و حداقل کاهش ۲۵ درصدی مصرف آفت کش، بذر و کود شیمیایی از مزایای اجرای این طرح در سال ۹۶ می‌باشد.

وی با بیان این که میزان اعتبار تخصیص یافته در سال ۹۶ معادل ۴۳ درصد اعتبار مصوب بوده است، یادآور شد: استان‌های فارس با ۲۳ هزار و ۷۴۰ هکتار، اصفهان ۱۲ هزار و ۴۹۲ هکتار، جنوب کرمان با ۱۰ هزار و ۲۷ هکتار، همدان با ۸ هزار و ۵۰۷ هکتار و گلستان با ۸ هزار و ۲۷۷ هکتار، بیشترین سطح اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده‌اند.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند