احتمال به صفر رسیدن ذخیره سد زاینده‌رود

احتمال به صفر رسیدن ذخیره سد زاینده‌رود

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه برای تامین آب شرب حوضه آبریز زاینده‌رود باید به‌دنبال منابع جایگزین بود، گفت: با توجه به کاهش بی‌سابقه بارندگی در حوضه آبریز زاینده‌رود ۱۰ درصد کاهش تخصیص آب شرب به ۱۵ درصد در ماه‌های آینده افزایش یابد.

حمیدرضا جانباز در پیام تلفنی در ششمین جلسه کمیته بحران آب در استان، با اشاره به مواردی که منجر به مهار تنش کم‌آبی در اصفهان می‌شود، اظهار کرد: بررسی‌ها حاکی از آن است که کاهش بارندگی در حوضه آبریز زاینده‌رود در ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، بنابراین برای تامین آب شرب این منطقه باید تلاش مضاعف کرد و تمام توان و تخصص را بکار برد تا از این چالش به سلامت عبور کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه با تدبیر باید بحران کم‌آبی حوضه آبریز زاینده رود را مهار کرد، افزود: مهار بحران کم‌آبی تهدیدی است که باید با بهره‌گیری از تجارب مفید آن را به فرصت تبدیل کرد و توان کارشناسی فعالان صنعت آبفا در استان اصفهان گوای این مطلب است که می‌توان با تدبیراین چالش بزرگ را مهار کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور، مدیریت تقاضا را بسیار حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: باید با اقدامات فرهنگی متنوع مردم را آگاه به بحران کم آبی در فلات مرکزی کشور کرد و به آنها به‌طور شفاف وضعیت منابع آبی را توضیح داد تا مسئله کم‌آبی در کشور بهانه‌ای برای دشمنان خارجی و داخلی نظام نشود تا نظم و آرامش را در کشور نشانه گیرند، بنابراین باید قبل از هر اقدامی از سوی دشمنان، تدبیری برای کاهش تنش آبی فراهم کرد که مهم‌ترین امر در این زمینه مدیریت مصرف است.

وی به برخی از راه‌های مدیریت مصرف اشاره کرد و گفت: یکی از راه‌های مدیریت مصرف استفاده از ظرفیت رسانه‌ها از جمله رسانه ملی، مکتوب، دیجیتال است، هم چنین از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی که گستردگی بسیاری در جامعه دارند باید بهره‌مند شد و از طریق این ظرفیت‌ها مردم را آگاه به بحران کم‌آبی کرد و از آنها خواست تا در مصرف آب نهایت دقت را به خرج دهند، چرا که اگر آب را بهینه مصرف نکنیم باید با تبعات خشکسالی دست و پنجه نرم کنیم.

جانباز به جلساتی که با حضور شش وزیر پیرامون حوضه آبریز زاینده رود برگزار می‌شود اشاره کرد و ادامه داد: با حضور شش وزیر مسائل حوضه آبریز زاینده‌رود مورد بررسی قرار می‌گیرد که متاسفانه مقرر شد با توجه به کاهش بی‌سابقه بارندگی در حوضه آبریز زاینده‌رود ۱۰ درصد کاهش تخصیص آب شرب به ۱۵ درصد در ماه‌های آینده افزایش یابد چرا که احتمال اینکه در پایان سال آبی حجم ذخیره سد زاینده‌رود به صفر نزدیک شود، می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه باید به دنبال منابع جایگزین برای تامین آب شرب مردم بود، تصریح کرد: در این راستا شناسایی چاه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است، هم چنین باید علاوه بر شناسایی چاه‌های جدید، حفر چاه و تجهیز آن باید از استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها در جاه‌هایی که امکان استفاده از آن می‌رود بهره مند شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور افزود: آنچه بیش از هر عامل دیگری در مهار بحران کم‌آبی در اصفهان حائز اهمیت است توان و تخصص فعالان این صنعت، همدلی و وفاق در به سرانجام رساندن امور است.

در ادامه این جلسه مدیرکل مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی گفت: در حال حاضر حوضه آبریز زاینده‌رود شرایط بسیار سخت و پیچیده‌ای دارد به‌طوری‌که رصد دستگاه‌های هواشناسی گواه این مطلب است که از زمان احداث سد زاینده‌رود تا کنون حجم ذخیره سد تا به این حد کاهش نیافته است.

مهرزاد احسانی اظهار کرد: به عنوان مثال قبل از احداث و راه‌اندازی تونل شماره دوم کوهرنگ حجم ذخیره سد زاینده‌رود ۶۵۰ میلیون مترمکعب بوده این در حالیست که هم اکنون خط قرمز سد زاینده‌رود برای تامین آب شرب مردم استان اصفهان و یزد و بخش محدودی از صنعت حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب برآورد شده است.

وی به میزان بارندگی در سال آبی جاری در حوضه آبریز زاینده رود اشاره کرد و افزود: در سال آبی جاری بارش‌ها در کوهرنگ حدود ۴۰۰ میلی متر و در چادگان حدود ۳۶ میلی متر بوده که این میزان کاهش بارندگی در ۷۰ سال گذشته در حوضه آبریز زاینده‌رود بی‌سابقه بوده است به طوریکه هم‌اکنون خروجی چشمه لنگان یک متر مکعب است در حالی که این رقم در سال گذشته حدود ۱۰ متر مکعب بود.

مدیرکل مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی ایران تاکید کرد: باید آب را در حوضه زاینده‌رود بهینه مصرف کنیم، هم‌ چنین برای کشاورزی هم آب وجود ندارد، چرا که اگر آب برای کشاورزی در حوضه آبریز زاینده رود تخصیص داده شود دیگر در اوایل مرداد ماه، دیگر آب نداریم.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند